Single Blog Title

This is a single blog caption

ZWIEDZAMY ŁÓDŹ – 28-30 CZERWIEC 2019

ZWIEDZAMY ŁÓDŹ – 28-30 CZERWIEC 2019:

trzy dni intensywnego poznawania miasta z pomocą przewodnika, w piękną pogodę, ale w tempie pozwalającym nam seniorom oraz osobom towarzyszącym spokojnie ,,smakować” uroki miasta Łódź.

 

1-wszy dzień –  Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC-1.

To co wzbudza zawsze ogromne wrażenie to właśnie Planetarium. Spektakl ,,Z wizytą u Pana Twardowskiego” a potem jeszcze dodatkowa atrakcja ,,CyberPolis” oraz prezentacja aktualnego układu planet na niebie, wszystkich nas oczarowała.

W centrum EC-1, w dawnej elektrowni,  same cuda. Poznaliśmy w sposób namacalny zasady działania starej elektrowni, co razem ze interaktywnymi stanowiskami  i ekspozycjami było fascynujące. Niestety, za mało czasu na zabawę edukacyjną, ale traktujemy to jako zaproszenie do zrealizowania w przyszłości.

 

2-gi dzień – Szkoła Filmowa, Księży Młyn, Manufaktura-Muzeum Fabryki, Palmiarnia.

Dzień przeciekawy.

Czy tak wyobrażaliśmy sobie Łódź Miasto Filmu i Szkołę Filmową? Dla wielu osób to marzenie…

Księży Młyn ? Zespół fabryk włókienniczychto prawdziwy plener, kojarzymy go z filmem kryminalnym

z Aleksem w roli głównej. A tak mieliśmy okazję poznać rzeczywiste stare miasto fabryczne, z historią prostych ludzi w roli głównej, oraz bogatymi fabrykantami tworzącymi dziewiętnastowieczny przemysł.

Kontynuacją tego wątku była Manufaktura z muzeum fabryki. Całość to właśnie ta stara, historyczna Łódź fabryczna, centrum przemysłu włókienniczego jeszcze długie lata po wojnie.

Palmiarnia – to już odpoczynek  pośród egzotycznej zieleni. Co tu komentować, to zielone cuda przyrody.

 

3-ci dzień – ulica Piotrkowska.

Przeszło 4 kilometry na prawo i na lewo oglądania i słuchania historii tej ulicy. Bogate wille, pałace, miejsca w których kręcono znane nam filmy, pomniki przypominające nam dzieciństwo (Misia Uszatka, Ferdynanda Wspaniałego, Filemona i Bonifacego, wróbla Ćwirka), Pasaż Róży ze swoją historią – tam elewacje kamienic wyłożone są tysiącami szklanych lusterek tworzących mozaikowe róże, gra świateł stwarzająca magiczny świat. I zobaczyliśmy jeszcze jedno niesamowite podwórko, podwórkoWojciecha Siudmaka–obraz ,,Narodziny Dnia”  przeniesiony i odtworzony  na fasadach budynków. Efekt niespotykany, aż prosi sięo naśladownictwo tego pomysłu !

 

Naszą bazą noclegową był Ośrodek  Konferencyjno – Rekolekcyjny UROCZYSKO PORSZEWICEArchidiecezji Łódzkiej.Miejsce ukryte w środku lasu, pełne spokoju, miłych ludzi i ….dobrego jedzenia.

 

Dla większości osób z wycieczki była to pierwsza wizyta w mieście Łódź.

Dlatego też szczególnie dziękujemy Organizatorom!!!

 

Wyjazd dofinansowany w ramach projektu: „Jeszcze w zielone gramy…” przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

logo-asos-e1439458853666