XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 9-12 czerwca 2018

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 9-12 czerwca 2018

Największa impreza sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych na wspaniałych arenach.

Zawody sportowe odbywały się na Stadionie Śląskim, na obiektach katowickiej AWF, w kręgielni Galaktyka w Katowicach oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie W zawodach wzięło udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy. Wydarzenie zakończyła  ceremonia zamknięcia na Stadionie Śląskim.

To były niezwykle udane Igrzyska dla zawodników klubu ADA. Po złoty medal sięgnęły 2 zawodniczki: Sylwia Caputa w skoku w dal i Anna Gaweł w pływaniu stylem dowolnym, srebro wywalczył Adam Hiszczyński płynąc stylem klasycznym, a brąz Sylwia Caputa w biegu na 100m, Adrian Formas w biegu na 1500 m i Anna Gaweł płynąc stylem dowolnym. Karolina Michulec i Jarosław Wełniak w swoich konkurencjach zajęli 4 miejsca.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!

Udział w XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to największe wydarzenie dla zawodnika. Każdy z nich, podczas treningów i udziału w zawodach lokalnych, regionalnych, marzył o udziale w Igrzyskach. To w nich zademonstrowali efekt swoich treningów i codziennych zmagań.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP,  Agaty Kornhauser-Dudy.