Single Blog Title

This is a single blog caption

Szlakiem Zabytków Techniki -Sztolnia Królowa Luiza , Kopalnia Guido

Gotowi na podziemną przygodę  kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza odkryliśmy  niekończącą się sieć korytarzy, dawne wyrobiska, które powstały wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk i naprawdę robią wrażenie. Nasza podróż zwiedzając Sztolnię Królowej Luizy rozpoczęła się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, ale to był dopiero początek przygody. Zobaczyliśmy jak, gdzie i czym pracowali górnicy.

Podziemny port. Chodnik wykuty w całości w węglu. Podziemny park działających maszyn górniczych. W kopali Guido czekały na nas dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemią znaleźliśmy się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajął zaledwie kilkadziesiąt sekund!

Przewodnik opowiedział o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną.

 Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Wi(e)dzieć więcej”, współfinansowanego przez MRPiPS w ramach Rządowego Programu ASOS

logo-asos-e1439458853666