Single Blog Title

This is a single blog caption

Sylwia Caputa – Reprezentantką Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi!

Na Igrzyska do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojadą sportowcy Olimpiad Specjalnych wyłonieni spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które 12 czerwca zakończyły się w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie, a także wybrani wcześniej reprezentanci m.in. w piłce nożnej kobiet, jeździe konnej, judo, wrotkarstwie,  gimnastyce, kajakarstwie czy koszykówce, złoci medaliści ogólnopolskich zawodów w tych dyscyplinach.
 „Dzisiejsze wydarzenie to dla naszych zawodników wcale nie koniec zmagań o wyjazd na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi. Dzisiaj poznaliśmy szeroki skład kadry – zawodników składu podstawowego i rezerwy, ale o tym, kto ostatecznie pojedzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadecydują względy medyczne i sportowe. Przed zawodnikami z ogłoszonej dzisiaj listy  jeszcze bardzo ważny obóz przygotowawczy, który odbędzie się w październiku 2018 roku w Bydgoszczy. Dopiero po nim dokonana zostanie ostateczna kwalifikacja do wyjazdu” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
W Olimpiadach Specjalnych zawodnicy rywalizują ze sportowcami o zbliżonych możliwościach. Dlatego są łączeni w grupy sprawnościowe, startujące na podobnym poziomie sportowym. W jednej grupie sprawnościowej maksymalnie może być maksymalnie 8 zawodników. W każdej z grup przyznawane są medale za pierwsze trzy miejsca  i wstążki za kolejne.
„Ponieważ każdy złoty medal, zdobyty na Igrzyskach jest równie ważny i uprawnia do zdobycia miejsca w reprezentacji, wyboru pomiędzy poszczególnymi zwycięzcami dokonujemy drogą losowania. W ten sposób wybór odbywa się zgodnie z zasadą równych szans i jest obiektywny  oraz sprawiedliwy”, powiedziała Małgorzata Strzałkowska, Dyrektor ds. Sportu Olimpiad Specjalnych Polska.
Ogólnopolskie Letnie Igrzyska na Śląsku wyłoniły medalistów w 11 dyscyplinach sportowych, z których 10 uprawnia do udziału w losowaniu. Są to bocce, tenis, lekkoatletyka, badminton, tenis stołowy, pływanie, kolarstwo, golf, bowling i trójbój siłowy. Spośród nich wylosowanych zostanie 35 zawodników składu podstawowego kadry oraz ponad 100 zawodników rezerwy.
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych liczyć będzie 64 zawodników, reprezentujących nas w 17 dyscyplinach sportowych. W niektórych z nich Polacy wezmą udział po raz pierwszy, np. w golfie czy judo.

Radio Bielsko o medalistach:

https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/ogromny-sukces-pojedzie-na-igrzyska-olimpijskie/38058