Zdolni do kultury

Art for change

 

Warsztaty artystyczno -teatralne  w Dąbkach

W dniach od 25 lipca do 8 sierpnia dzieci, młodzież i dorośli uczestnicy warsztatów poszerzali  horyzonty  dzięki licznym działaniom artystycznym: teatralnym, tanecznym, plastycznym . Przenosiły one uczestników w magiczny świat sztuki, jednocześnie rozwijając zdolności manualne, wrażliwość i wyobraźnię oraz edukując. W ramach zajęć odbyło się projektowanie oraz omawianie kostiumów potrzebnych do spektaklu,  „Spotkanie bajek”. Dobór materiałów. Szkicowanie zaprojektowanych kostiumów. Wykonanie masek, opasek z atrybutami postaci, peruk z kolorowej bibuły, dekoracji, samodzielne wycinanie, malowanie, skręcanie bibuły, modelowanie, papieru, folii. Przymierzanie strojów. Próby spektaklu „Spotkanie bajek”. Był piękny pokaz flamenco- nauka prostego układu do kompasu-tangos. Nauka tańca „Lolipop”  i „Czekolada”. A na finał przedstawienie „Spotkanie bajek” – występ przed publicznością.

Zobaczcie sami:

 

Warsztaty artystyczne w Krakowie odbędą się 14 października br. w Muzeum Narodowym.

PhotoMontager_Creation_2018-09-27_064035

14.10.2018 – warsztaty w Krakowie, nasz cel – spotkanie ze Stanisławem Wyspiańskim.

 Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu w 110 rocznicę śmierci.

Wieszcz Młodej Polski,  uczeń i pomocnik Jana Matejki zaniepokojony historią Polski,   genialny poeta i malarz,  dramaturg,  dekorator i projektant wnętrz,  architekt,  człowiek zakochany w Krakowie, obrońca

i opiekun jego pamiątek i zabytków,  indywidualista i prekursor   – artysta wszechstronnie utalentowany, twórczy, przez całe życie łączący różne dziedziny sztuki, czasem szokujący i niezrozumiały. Takiego poznaliśmy podczas naszej wędrówki po salach Muzeum.  Nasze odczucia to nie tylko zachwyt, ale też zaduma nad wielkością człowieka.  Ile można stworzyć swoją pracą, ile Wyspiański pozostawił po sobie śladów podziwianych po dzień dzisiejszy, przede wszystkim w ukochanym przez siebie Krakowie. A żył tylko 38 lat !

Zakończeniem wycieczki było odwiedzenie Panteonu Narodowego ,,Na Skałce”, gdzie znajduje się sarkofag  Stanisława Wyspiańskiego.

Wawel i Skałka – tak bardzo związane z naszą historią, połączone Traktem Królewskim, świadkowie wydarzeń.  Chciałoby się  wędrować  ulicami Krakowa,  i szukać, i podziwiać, i przypominać dzieje naszej Ojczyzny. Może powtórzymy wycieczkę śladami historii ?

100-na rocznica odzyskania niepodległości Polski.

Na zakończenie fragment z ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, rozmowa Poety z Panną Młodą (akt III, scena XVI). Czasy Wyspiańskiego to okres zniewolonej Polski. W tym fragmencie widać patriotyzm Autora:

– Od tańcenia takem osłabła…Śniło mi się, że siadam do karety, a oczy mi się kleją – o rety. –

Śniło mi się, że siedze w karecie i pytam się, bo mnie wiezą przez lasy,przez jakiesi

murowane miasta – -„a gdziez mnie, biesy, wieziecie?”a oni mówią: „do Polski” -A kaztyz

ta Polska, a kaz ta”. Pon wiedzą”.

– Po całym świecie możesz szukać Polski, panno młoda, i nigdzie Jej nie najdziecie.

– To może i szukać szkoda.

– A jest jedna mała klatka – o, niech tak Jagusia przymknie rękę pod pierś.

– To zakładka gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.

– – – A tam puka ?

– I cóż za tako nauka ? Serce – ! – ?

– A to Polska właśnie.

/ZG/

 

Zdolni do kultury – tak – warsztaty w Dąbkach

Jak co roku członkowie naszego Stowarzyszenia w okresie wakacyjnym mają możliwość wyjazdu na turnus rehabilitacyjny lub obóz o profilu sportowym i artystycznym do miejscowości usytuowanych nad polskim morzem. Każdy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami mógł wybrać formę wypoczynku. Ja wybrałam warsztaty artystyczne, które miały miejsce w ośrodku DUET w Dąbkach w dniach: 25 lipca – 8 sierpnia 2018 r. Spędziłam tam wspaniały czas ze swoją rodziną. Ponieważ pogoda nam dopisała codziennie witaliśmy się z morzem i korzystaliśmy z kąpieli wodnych. Piasek służył nam do tworzenia różnych form rzeźbiarskich, woda do zabaw integracyjnych, kolorowy pył do barwnych wrażeń w czasie naszego mini HoliFestiwalu. Łowiliśmy rybki, przesypywaliśmy hydro-kulki, braliśmy udział w bitwie na wodne pistolety i bomby. Nie ominął nas chrzest morski, który rozgonił wszystkie sinice z naszej części plaży, umożliwiając nam korzystanie z wszystkich dobrodziejstw morskich. Każdego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach rozwijających naszą ekspresję twórczą, manualne zdolności oraz wzbogacających naszą percepcję zmysłową. Był taniec, śpiew, działalność aktorska i plastyczna. Uczyliśmy się puszczać mega wielkie bańki, tworzyliśmy biżuterię, chowaliśmy skrawek plaży do butelek. Całość warsztatów podsumował piękny występ  uczestników, do którego wszyscy przygotowywali się przez cały pobyt w Dąbkach ćwicząc rolę, tworząc scenografię, stroje, ucząc się piosenek i tańca. Byłam pod ogromnym wrażeniem obserwując prace  osób, ich zaangażowanie i pomysłowość podczas zajęć To był wspaniały czas poznania siebie nawzajem, wyzwolenia swojej ekspresji, dochodzenia do wspólnego celu. Każdy  dał mi mnóstwo radości. Dziękuję. Zachowajcie wspomnienia w torbach, które razem ozdabialiśmy.

/A.M./

Zapraszamy na wystawę do Filii Integracyjnej Książnicy Beskidzkiej przedstawimy prace, zdjęcia dokumentujące warsztaty artystyczne w Dąbkach. Wystawa czynna do końca listopada 2018r.

Plakat -wystawa mk i dn

 

8 grudnia br. na spotkaniu podsumowującym w DK w Hałcnowie uczestnicy wymienili się opiniami,stwierdzili,że taka ilość i różnorodność działań artystycznych pozwoliła każdemu, w swój sposób doświadczyć kultury.