Wi(e)dzieć wiecej

plakat_ada

 

Spotkanie Wielkanocne

 

PhotoMontager_Creation_2018-03-17_050104

 

 

 

Szlakiem Zabytków Techniki – Zabrze

Gotowi na podziemną przygodę  kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza odkryliśmy  niekończącą się sieć korytarzy, dawne wyrobiska, które powstały wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk i naprawdę robią wrażenie. Nasza podróż zwiedzając Sztolnię Królowej Luizy rozpoczęła się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, ale to był dopiero początek przygody. Zobaczyliśmy jak, gdzie i czym pracowali górnicy.

Podziemny port. Chodnik wykuty w całości w węglu. Podziemny park działających maszyn górniczych. W kopali Guido czekały na nas dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemią znaleźliśmy się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajął zaledwie kilkadziesiąt sekund!

Przewodnik opowiedział o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną.

 

 

Spotkanie integracyjne – Majówka 2018

 

Wydarzenie to wpisało się już na stałe w kalendarium naszego Stowarzyszenia. Już 6-ty raz z inicjatywy naszej  Ani, mamy Marysi, spotkaliśmy się w Kozach ,,U Panienki”. W tym roku był to wyjątkowy dzień, potrójne święto: nasza coroczna majówka, Dzień Matki oraz okazja, aby we wspólnym gronie uczcić 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

Piękny, słoneczny dzień, świat ubrany na zielono, a przez nas dodatkowo ubarwiony flagami biało-czerwonymi i biało-niebieskimi – sceneria bajkowa.

Rozpoczęcie naszego świętowania w leśnej kaplicy razem z ks. Zygmuntem Mizią , a ciąg dalszy w skansenie u dr Stanisława Ptaka.

Dzień kolorowy, wesoły i radosny z  niespodziankami :specjalny ,,tron” dla  naszych Mam

i zdjęcie rodzinne w prezencie, torba-niespodzianka dla wszystkich Mam od firmy EkaMedica, specjalne piosenki o mamach od naszego DJ Piotra, indywidualne życzenia od dzieci oraz nauka wyrazu ,,mama” w 16-tu językach !

Ten nasz majowy dzień uświetniliśmy wspólnym tańcem poloneza z elementami  biało-czerwonymioraz  wspólnym  śpiewem pieśni patriotycznych .

Było wszystko, i dla ducha i dla ciała. Trudno nie wspomnieć o pysznym jedzeniu, które na łonie natury smakuje specyficznie.

Zdjęcia w galerii obrazują wydarzenia i nastrój tego dnia – zapraszamy do oglądnięcia.

Podziękowania dla wszystkich organizatorów i darczyńców.

Do zobaczenia za rok !

/ZG/

 

SPOTKANIE, PRELEKCJA NT.BEZPIECZEŃSTWA

 

 

RAJD  TERENOWY

zaproszenie

 

 

Wykład nt. aktywności

 

Senior w ruchu czyli co wybrać, aby polepszyć jakość życia

Podsumowując:

 

  • Ruch to zdrowie
  • Warto zainwestować w siebie w każdym wieku
  • Marzenia trzeba mieć i je realizować
  • Nie ma złego wieku na początek dbania o siebie
  • Nie czekaj, zacznij już dziś!

 

 

 

 

Warsztaty szycia toreb patchworkowych-Górki Wielkie 29.06- 01.07.2018

 

Warsztaty z rozwoju osobistego prowadzone przez psychologa – psychoterapeutę Panią Annę Woźnicką

 

 

 

WYKŁAD I POKAZ PODOLOGICZNY

rodzaje-stóp

 

Wykład z PODOLOGII – 04.07.2018

 

Podologia to nowa, mało znana dziedzina medycyny, która zajmuje siędiagnozowaniem i leczeniem stóp. Nasze stopy muszą długo i sprawnie funkcjonować, bo nasze dzieci długo jeszcze będą potrzebowały opieki !

W salonie firmy V&K COSMETIC będącej również Europejskim Centrum Szkoleniowym, grupa seniorów wysłuchała wykładu na temat schorzeń, zmian, deformacji i różnego rodzaju dolegliwości dotyczących stóp i  paznokci. Model stopy z ponad 30-toma kosteczkami pomógł nam zrozumieć jak pracuje stopa pod naszym ciężarem. Budowa skóry, współistniejące choroby, rodzaj obuwia, złe nawyki – to wszystko ma wpływ na stan naszych stóp.

Po prezentacjach i teorii przyszła kolej na praktykę. Jedna z naszych mam użyczyła swoich stóp, aby poznać cały proces leczniczej pielęgnacji stóp.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali małe prezenty wraz z voucherem na bezpłatną konsultację podologiczną.

Dziękujemy i czekamy na następny ciekawy wykład.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

 

PhotoMontager_Creation_2018-04-30_075126

 

PLENER  MALARSKI -DZIĘGIELÓW  31.08.-02.09.2018

PhotoMontager_Creation_2018-04-20_085105