Wi(e)dzieć wiecej

plakat_ada

 

Spotkanie Wielkanocne

 

PhotoMontager_Creation_2018-03-17_050104

 

W  Niedzielę Wielkiego Postu całą nasza uwagę skierowaliśmy na przygotowanie się do Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia. Na początku chętni, a raczej potrzebujący skorzystali ze sakramentu pokuty, następnie przećwiczyliśmy pieśni i rozpoczęliśmy wspólnie Eucharystię. Na kazaniu prócz namowy na gorliwsze przygotowanie się do zbliżających się świąt, usłyszeliśmy, że obowiązkiem naszym jest przyniesienie  na mszę świętą za tydzień – palmy … w ręce … a nie w …

Cóż było robić … po zakończeniu mszy,  wszyscy ochoczo zabraliśmy się do przygotowania palm, robiliśmy kwiaty i inne dodatki, by nasze palmy były okazałe …wręcz wyjątkowe.

Na zakończenie z przyjemnością zasiedliśmy do stołu, by odpocząć  i się posilić.

Dziękujemy.

 

 

Szlakiem Zabytków Techniki – Zabrze

Gotowi na podziemną przygodę  kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza odkryliśmy  niekończącą się sieć korytarzy, dawne wyrobiska, które powstały wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk i naprawdę robią wrażenie. Nasza podróż zwiedzając Sztolnię Królowej Luizy rozpoczęła się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, ale to był dopiero początek przygody. Zobaczyliśmy jak, gdzie i czym pracowali górnicy.

Podziemny port. Chodnik wykuty w całości w węglu. Podziemny park działających maszyn górniczych. W kopali Guido czekały na nas dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemią znaleźliśmy się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajął zaledwie kilkadziesiąt sekund!

Przewodnik opowiedział o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną.

 

 

Spotkanie integracyjne – Majówka 2018

 

Wydarzenie to wpisało się już na stałe w kalendarium naszego Stowarzyszenia. Już 6-ty raz z inicjatywy naszej  Ani, mamy Marysi, spotkaliśmy się w Kozach ,,U Panienki”. W tym roku był to wyjątkowy dzień, potrójne święto: nasza coroczna majówka, Dzień Matki oraz okazja, aby we wspólnym gronie uczcić 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

Piękny, słoneczny dzień, świat ubrany na zielono, a przez nas dodatkowo ubarwiony flagami biało-czerwonymi i biało-niebieskimi – sceneria bajkowa.

Rozpoczęcie naszego świętowania w leśnej kaplicy razem z ks. Zygmuntem Mizią , a ciąg dalszy w skansenie u dr Stanisława Ptaka.

Dzień kolorowy, wesoły i radosny z  niespodziankami :specjalny ,,tron” dla  naszych Mam

i zdjęcie rodzinne w prezencie, torba-niespodzianka dla wszystkich Mam od firmy EkaMedica, specjalne piosenki o mamach od naszego DJ Piotra, indywidualne życzenia od dzieci oraz nauka wyrazu ,,mama” w 16-tu językach !

Ten nasz majowy dzień uświetniliśmy wspólnym tańcem poloneza z elementami  biało-czerwonymioraz  wspólnym  śpiewem pieśni patriotycznych .

Było wszystko, i dla ducha i dla ciała. Trudno nie wspomnieć o pysznym jedzeniu, które na łonie natury smakuje specyficznie.

Zdjęcia w galerii obrazują wydarzenia i nastrój tego dnia – zapraszamy do oglądnięcia.

Podziękowania dla wszystkich organizatorów i darczyńców.

Do zobaczenia za rok !

/ZG/

 

SPOTKANIE, PRELEKCJA NT.BEZPIECZEŃSTWA

 

 

RAJD  TERENOWY

zaproszenie

 

 

Wykład nt. aktywności

 

Senior w ruchu czyli co wybrać, aby polepszyć jakość życia

Podsumowując:

 

  • Ruch to zdrowie
  • Warto zainwestować w siebie w każdym wieku
  • Marzenia trzeba mieć i je realizować
  • Nie ma złego wieku na początek dbania o siebie
  • Nie czekaj, zacznij już dziś!

 

 

 

 

Warsztaty szycia toreb patchworkowych-Górki Wielkie 29.06- 01.07.2018

 

Warsztaty z rozwoju osobistego prowadzone przez psychologa – psychoterapeutę Panią Annę Woźnicką

 

 

 

WYKŁAD I POKAZ PODOLOGICZNY

rodzaje-stóp

 

Wykład z PODOLOGII – 04.07.2018

 

Podologia to nowa, mało znana dziedzina medycyny, która zajmuje siędiagnozowaniem i leczeniem stóp. Nasze stopy muszą długo i sprawnie funkcjonować, bo nasze dzieci długo jeszcze będą potrzebowały opieki !

W salonie firmy V&K COSMETIC będącej również Europejskim Centrum Szkoleniowym, grupa seniorów wysłuchała wykładu na temat schorzeń, zmian, deformacji i różnego rodzaju dolegliwości dotyczących stóp i  paznokci. Model stopy z ponad 30-toma kosteczkami pomógł nam zrozumieć jak pracuje stopa pod naszym ciężarem. Budowa skóry, współistniejące choroby, rodzaj obuwia, złe nawyki – to wszystko ma wpływ na stan naszych stóp.

Po prezentacjach i teorii przyszła kolej na praktykę. Jedna z naszych mam użyczyła swoich stóp, aby poznać cały proces leczniczej pielęgnacji stóp.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali małe prezenty wraz z voucherem na bezpłatną konsultację podologiczną.

Dziękujemy i czekamy na następny ciekawy wykład.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

 

PhotoMontager_Creation_2018-04-30_075126

W warsztatach uczestniczy 10 seniorów doskonaląc swoje umiejętności.Efekty nauki poniżej.

 

PLENER  MALARSKI -DZIĘGIELÓW  31.08.-02.09.2018

PhotoMontager_Creation_2018-04-20_085105

Poniżej refleksja jednej z uczestniczek pleneru:

Tak, muszę się przyznać, że mam już „wymarzone”sześćdziesiąt plus lat

aby w programach mógł się rozwijać mój teraźniejszy świat.

Wysokość renty córki i mojej emerytury nie pozwolą na podróże czy wczasy zagraniczne.

Choć jest to dla mnie bolesne, przykre i krótko mówiąc tragiczne,

Więc cieszymy się niezmiernie, gdy z ” Adą”wspólnych wyjazdów nadchodzi czas.

Bo lubię spędzać tak zaplanowane chwile z Anią wśród Was.

W Dzięgielowie rozwijaliśmy swoje nieznane i ukryte artystyczne zdolności.

Spędzaliśmy godziny na świeżym powietrzu wśród drzew zieloności.

Dowiedziałam się, że jeszcze demencja starcza mi nie zagraża,

choć nie wiem dlaczego wieczne poszukiwanie okularów mi się powtarza?

Wiem, że na wygraną lub szczęśliwy los nie mam co liczyć,

Chciałabym czytającym te słowa z głębi serca zakomunikować,

że dzięki stowarzyszeniom nam matkom dzieci specjalnej troski

zdarza się lepiej prosperować!

/M.G/

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Podczas warsztatów uczestnicy ćwiczyli także  pamieć i kreatywność. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Pani psycholog-psychoterapeuta Anna Woźnicka.

 

 

WYCIECZKA KAZIMIERZ – NAŁĘCZÓW

W dniach 21-23 września  2018 r. grupa seniorów   zwiedzała Kazimierz Dolny nad Wisłą a także Janowiec, Puławy i Nałęczów.

Program  wycieczki był bardzo bogaty i rozpoczął się od zwiedzania ruin XVI-wiecznego zamku w Janowcu, który był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Ciekawym obiektem był też tzw. dwór z Moniak ze stałą wystawą wnętrz domu ziemiańskiego z XVIII w. Nocując w Puławach, zwiedzili pałac – obecnie Muzeum Czartoryskich – dowiedzieli się o  jego historii, a potem pospacerowali  po zabytkowym parku. Początki tego pałacu sięgają II połowy XVII w. i związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i przede wszystkim Czartoryskich. Szczyt jego rozwoju to przełom XVIII/XIX w. za sprawą wielostronnej działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich.  Odwiedzili też Nałęczów, którego początki sięgają VIII w. Dopiero w XVIII w. posiadłość nabył Stanisław Małachowski i od swego herbu nazwał ją Nałęczowem. Miasto ma status uzdrowiska, a leczyli się tutaj sławni pisarze: Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Spacer po Parku Zdrojowym, krótkie „spotkanie z Prusem”, wizyta w Pijalni Wód Mineralnych i Palmiarni – to kilka elementów pobytu w tej oazie ciszy i spokoju. Dzień drugi wycieczki przeznaczony był na Kazimierz Dolny i atrakcje w jego okolicy.  Był  spacer po urokliwym ryneczku kazimierskim z charakterystyczną zabytkową studnią, zwiedzenie kościoła pw. św. Anny i św. Ducha, wspinaczka do ruin zamku – zespołu fortyfikacji obronnych z XIII i XIV w. oraz na górę Trzech Krzyży – punktu widokowego z piękną panoramą na miasteczko i okolice.

Poniżej kilka refleksji uczestniczek i galeria zdjęć.

Wyjazd do Nałęczowa i Kazimierza był wyjątkowy. Kazimierz Dolny jest bardzo urokliwym miejscem. Oprócz doznań wizualnych wysłuchaliśmy kawał historii o tym rejonie. Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy zorganizowali tą wycieczkę. Oddzielne podziękowania dla przewodnika P.Jacka Grudzień za przekazane nam informacje./A.E/

Jesteśmy bardzo zadowolenie z wycieczki do Kazimierza. Dopisała nam nawet pogoda. Mieliśmy wszelkie udogodnienia dla naszych dzieci na wózkach- największym był autobus wyposażony w podnośnik. Dziękuję za to./G.K/

Byliśmy na wycieczce w Nałęczowie i Kazimierzu oraz w Janowcach. Bogaty program, dużo interesujących informacji od przewodników. Miła atmosfera, co tu dużo mówić, było super./D.B/

 

Zajęcia z samoobrony

Odbyły się już  pierwsze zajęcia samoobrony dla seniorów. Panie poznały kilka technik, które mogą pomóc odeprzeć atak napastnika.

Instruktor  – Bartek Dobrowolski, przygotował plan zajęć, podczas których przedstawił kilka przydatnych technik samoobrony. Panie podczas zajęć mogły dowiedzieć się, jak obezwładnić napastnika, który np. chwyci je za włosy lub ubranie, a także w jaki sposób skutecznie wykorzystać do obrony podstawowe przedmioty – np. klucze.

Zaproszenie do kina,opery śląskiej w Bytomiu i teatru

 Na jesienne wieczory przygotowaliśmy wyjścia kulturalne do kina, opery śląskiej i teatru:

Opera śląska w Bytomiu – CYGANERIA – 24.11.2018r.

PhotoMontager_Creation_2018-10-05_072340             PhotoMontager_Creation_2018-10-05_073909

Zapisy oraz szczegóły wyjazdu:

  • mailowo – biuro@ada.org.pl
  • telefonicznie – (033) 815 96 03
  • osobiście – w biurze Stowarzyszenia.

Kiczyce 1-2.12.2018 spotkanie podsumowujące projekt.

Był czas na spokojne rozmowy, wymianę doświadczeń, dużo dobrych wspomnień i śmiałe plany na następny rok a wszystko to w serdecznej i życzliwej atmosferze.