SENIOR(I)ADA II

Plakat asos 20-1

 

Zapr. Brenna - Regor 19-21.06.20

19–21.06.2020 – BRENNA – warsztaty wicia wianków na Noc Świętojańską

Noc Świętojańska – to noc 23-24 czerwca, w wigilię imienin  św. Jana Chrzciciela.

Jest całe mnóstwo zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską,  my skupiliśmy się na jednym z nich – na sztuce wicia wianków.

Nasze przygotowania do tego wydarzenia miały miejsce parę dni wcześniej w Brennej, pośród gór, hal i potoków,  gdzie cisza i spokój pozwoliły zapomnieć nam o aktualnych ograniczeniach związanych z kwarantanną, a przestrzeń zapewniała nam bezpieczeństwo.

Czerwcowe łąki obfitują w całe mnóstwo kwiatów, ziół, chwastów, ciekawych traw, płożących roślin, dziwnych gałązek, a wszystko świeże, pachnące i….mokre. Niestety dni przed św. Janem w tym roku były bardzo mokre, co wcale nie zniechęcało nas do wędrówek i spacerów. Nazbierane kwiaty i wszelkie roślinki zostały wykorzystane do wicia wianków. Sprawiło nam to wiele radości – który wianek ładniejszy, który bogatszy. A potem sesja zdjęciowa i wystawa. Wszystkie wianki zostały wyeksponowane i obfotografowane.

Żałujemy tylko, że wszystkie inne imprezy towarzyszące Nocy Świętojańskiej zostały

w Brennej odwołane. Wrócimy więc tutaj za rok…

,,W zielonym gaju ptaszki śpiewają……” – a Panu Bronisławowi dziękujemy za śpiewające wieczory przy akompaniamencie akordeonu.

/Z.G./

Donoszą w radiu i w telewizji pandemia na Śląsku panuje.

Lecz w naszej grupie z ADY nikt się nie przejmuje

Na przekór tym wiadomościom wciąż chce nam się żyć.

Dlatego wspaniałe na wyjeździe integracyjnym w Regorze być.

Z nieba zachmurzonego be z przerwy ciurkiem woda się leje,

A u nas na twarzach, w sercach, w mowie, i śpiewaniu optymizm szaleje.

Naręcza kwiatów niesiemy w czasie spaceru nad rzeką zebrane.

Z nich wianki kolorem rozpoczynającego się lata będą udekorowane.

Jest sznurek, wstążeczki, nożyczki i różne techniki stosowane.

Jedne wychodzą w artystycznym nieładzie inne bardziej dopracowane.

Najważniejsze, że humor szampański nam wciąż dopisuje.

Wierzymy, że z jego pomocą koronawirus nas nie zaatakuje.

/M.G./

 

Wyc. Cieszyn 27.06.

 

Cieszyn robi wrażenie.

We wspaniałym słońcu 27 czerwca br. wycieczkę rozpoczęliśmy od zapoznaliśmy się  ze „Szlakiem kobiet Śląska Cieszyńskiego”, była wizyta w IT (pobranie map i folderów),  spacer na Wzgórze Zamkowe z romańską Rotundą św. Mikołaja i Wacława  oraz gotycką Wieą Piastowską , zwiedzaliśmy Wieżę Ostatecznej Obrony zwanej Starą, rezerwat bluszczy na wzgórzu zamkowym, oglądaliśmy panoramę Beskidu Śląsko – Morawskiego z platformy widokowej, przeszliśmy  ul. Głęboką, oglądając Muzeum Drukarstwa, pomnik Cieszyńskiej Madonny na Starym Targu, Teatr im. Adama Mickiewicza, Książnicę –  budynek wzniesiony na fundamentach mennicy założonej przez Mieszka I cieszyńskiego, kościoł św. Marii Magdaleny, rynek z późnorenesansowym ratuszem i barokowymi kamienicami z XV wieku, arkady, hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”, Dom Narodowy, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, park Pokoju z pomnikiem ks. Leopolda Szersznika, ,był  spacer „Cieszyńską Wenecją” do legendarnej Studni Trzech Braci (legenda o założeniu Cieszyna).

3 lipca rozpoczęliśmy też warsztaty teatralne.

W.teatralne

Praca warsztatowa jest dynamiczna, energetyczna, pełna radości! Skupiamy się przede wszystkim na nauce swobodnego bycia na scenie. Nie koncentrujemy się wyłącznie na robieniu scenek, głównym celem warsztatów nie jest wystawienie spektaklu. Znajdujemy za to postawę pewności, braku lęku w byciu na scenie, zaufania do partnerów. Kształcimy więc umiejętność gry zespołowej, a także zdolność czujnego słuchania i reagowania na akcje partnerów scenicznych. Jednym z naszych głównych celów jest działanie całościowe, integracja w działaniu ciała i emocji. Z tak przygotowanej postawy wyprowadzamy naturalny, organiczny głos, następnie dopiero tekst.

 Używamy rozmaitych technik improwizacyjnych: od klasycznego impro do autorskich technik zarówno improwizacji dramatycznej jak i improwizacji emocjonalno-ruchowo-wokalnej. Używamy także bardzo wielu zabaw i gier teatralnych, które wyzwalają mnóstwo pozytywnej energii, otwierają i świetnie integrują grupę. Już po kilku godzinach warsztatów zyskujesz nowych przyjaciół 🙂

Ćwiczenia funkcjonalne na kręgosłup i dno miednicy czerwiec-grudzień 2020

IMG_1389 IMG_1390 IMG_1391 IMG_1392

Aerobic w basenie-po zakończeniu zajęć z projektu – kontynuacja zajęć  ze środków stowarzyszenia.

Szycie patchworków – każdy czwartewk w godz. od 11-14 do końca listopada 2020.

IMG_1393 IMG_1394 IMG_1395 IMG_1396 IMG_1397 IMG_1398 IMG_1399 IMG_1400 IMG_1401 IMG_1402

IMG_1415 IMG_1416

IMG_1417  IMG_1418

 

Warsztaty ceramiczne trwają od wrzesnia do końca grudnia.

Zamarzyła nam się przygoda z ceramiką.Chcieliśmy poznać nowe techniki modelowania i zdobienia gliny, doskonalić swoje umiejętności i realizować własne projekty. Wszystkie prace wykonywane na spotkaniach po wysuszeniu wypalane są w piecu, a nastepnie szkliwione i po ok. 2 tygodniach są gotowe.Ceramika jest zadaniem niełatwym, ale możliwym. Robimy coś czego nie będzie miał nikt inny. Ceramika tworzona ręcznie, bez wykorzystania jakichkolwiek narzędzi. Każdy praca to unikat i niepowtarzalne rękodzieło.Część prac wykonanych na warsztatach przez seniorów trafi na aukcje charytatywne.

 

 

 

zapr. w. zielarskie asos

Wykład zielarski cieszył się dużym zainteresowaniem, pytaniom nie było końca.Chyba drugie spotkanie nie wyczerpie tematu.

 

Jaworzynka 29.07-02.08.2020

 

 

W dniach 29.07.-02.08.2020 roku seniorzy uczestniczyli w warsztatach  artystycznych w Jaworzynce. Celem warsztatów był rozwój kompetencji społecznych i artystycznych poprzez przybliżenie uczestnikom tradycji i kultury ludowej tego regionu. Rozwój wiedzy na temat zwyczajów, historii, dorobku artystycznego lokalnych twórców. Warsztaty pomogły uczestnikom zdobyć szeroko pojęte kompetencje kulturalne. Mogli w  praktyczny sposób wczuć się w tradycję regionu w wielu wymiarach, a przez to rozwinąć tożsamość kulturową, zdolności odczytywania kultury i jej wytworów. W warsztatach wzięło udział 45 uczestników, warsztaty trwały 5 dni. Jaworzynka, to miejsce w którym żywo kultywuje się tradycję i zwyczaje ludowe Uczestnicy spotkali się z miejscowymi twórcami ludowymi : z koniakowskimi koronczarkami, artystami ludowymi. Owi artyści opowiadali o historii swojej sztuki i pokazali tajniki wykonywania swoich dzieł i próbowali nauczyć podstaw wszystkich chętnych.

 

Drodzy seniorzy przypominamy!!!!

w.ziel,diet.

IMG_1162 IMG_1163 IMG_1164 IMG_1166 IMG_1167 IMG_1168 IMG_1170 IMG_1171 IMG_1172 IMG_1173 IMG_1176 IMG_1177 IMG_1178

 

zapr. opera Napój miłosny

IMG_1159 IMG_1160 IMG_1161

 

 

zapr. Toruń 17-20.09.20

W Toruniu zwiedziliśmy najstarsze części miasta z licznymi przytulnymi zaułkami, tj. Stare Miasto, Zamek Krzyżacki. Tutaj na każdym kroku gotyk jest na wyciągniecie ręki. Nad wszystkim od ponad 500 lat czuwa duch Mikołaja Kopernika. Poza słynną toruńską Krzywą Wieżą, mury miasta to bramy i baszty (idąc od Krzywej Wieży w kierunku zamku krzyżackiego): Brama Klasztorna, Baszta Gołębnik, Brama Żeglarska i Brama Mostowa. Mury to kolejny przykład gotyckiej architektury w mieście. Spodobał nam się Toruń. Po drodze  zwiedziliśmy  też Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce .W Bydgoszczy byliśmy krótko, dużą  atrakcją jest Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O – szlak, który łączy historię 15 atrakcji wpisanych w przestrzeń miasta związanego z wodą. W opisywanych miejscach można poznać historię mieszkańców Bydgoszczy: rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników, którzy mieli wpływ na rozwój miasta. My niestety nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich punktów szlaku, może następnym razem. Bydgoszcz to bardzo ciekawe i piękne miasto, które ma wiele do zaoferowania. My wybraliśmy tylko część atrakcji -Wyspę Młyńską, zwaną potocznie Wenecją Bydgoską, to wyspa muzeów i  miejsce do spacerów. W sobotę pojechaliśmy  do Gniezna – zwiedzaliśmy Katedrę (w tym Muzeum Archidiecezji, Drzwi Gnieźnieńskie)następnie Ostrów Lednicki i zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów, płynęliśmy promem na wyspę a po południu  Biskupin – i zwiedzanie rezerwatu archeologicznego. W niedzielę jechaliśmy  kolejką wąskotorową na trasie Żnin-Gąsawa. Następnie w  Strzelnie – było zwiedzanie z zewnątrz Rotundy św. Prokopa  i przejazd do Kruszwicy. Zwiedzanie miasta, w tym Mysiej Wieży. Rejs statkiem po Gople .

 

w.ziel,

Wykład i warsztaty trwały 3 godziny i temat nie został wyczerpany. Seniorzy zawnioskowali o następne wykłady.

IMG_1385 IMG_1386 IMG_1387 IMG_1388

MayDay TP 26.09.20

Wczoraj byliśmy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej na „Mayday” Raya Cooneya – najzabawniejszej farsie świata. Miało być śmiesznie i było. Wybuchom niepowstrzymanej radości nie było końca. „Mayday” po prostu skazany jest na śmiech i powodzenie . Polecamy wszystkim.

Kino Helios – Mulan  29.09.2020 Zapraszamy!!!

Zaproszenie do kina Mulan 29.09.20

Zmiana daty: 04.10.2020

spektakl - opera Bytomska-Callas

 

Callas. Master Class „to wyjątkowy spektakl teatralno-muzyczny. Kameralny, oniryczny, wzruszający i opowiadający poruszającą historię operowej bogini, której życie osobiste było dalekie od ideału. To nieoczywiste widowisko doskonale wpisuje się w trudny, pandemiczny sezon artystyczny. Przypomina o wielkiej postaci świata operowego, ale w sposób niecodzienny.

Zapraszamy na wycieczkę.

Wyc. Tarnów

Wycieczka 10-11.10.2020
Grupa seniorów zwiedziła:
Tarnów – miasto ciekawostek i zabytków historycznych, posiadający starówkę – jedną z najpiękniejszych w całej Polsce, określaną jako „Perła Renesansu”. Przed wojną w połowie żydowskie, związane z Węgrami, nie tylko poprzez bohatera dwóch narodów – Józefa Bema. Piękne architektonicznie budynki zamieszkiwali też kiedyś Polacy, Niemcy, Szkoci, Romowie, Austriacy. Reklamuje się jako polski biegun ciepła.
O godz. 11.00 uczestniczyli w 25. GALICJANER SZTETL. DNI PAMIĘCI ŻYDÓW GALICYJSKICH 2020, na Placu pod Bimą: śniadanie szabatowe przygotowane przez Restaurację Stara Łaźnia. Opowieści o szabacie Magda M. Bartosz.
Zwiedziliśmy też starówkę Tarnowa.
Ciężkowice – Układ centrum miasta zachował się z okresu lokacji. Rynek posiada niską oryginalną drewnianą zabudowę z XVIII i XIX wieku. Na środku rynku usytuowany został ratusz z 1848 rokuoraz kapliczka św. Floriana z 1895 roku. Między innymi rynek w Ciężkowicach posłużył jako wzór do stworzenia Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.
Obok miasta znajduje się fantastyczne „Skamieniałe miasto” słynące z licznych malowniczych grup skał piaskowcowych.
Nocleg w Bartkowej-Posadzie obok Gródka na Dunajcem – najsłynniejszej miejscowości wypoczynkowej nad Jeziorem Rożnowskim.
2 dzień
Rożnów – zwiedzanie sąsiedztwa korony zapory oraz pozostałości po zamku Górnym i Dolnym.
Tropie – kościół romański z przełomu XI/XII w. pw. Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta , związany z początkami chrześcijaństwa w Polsce.
Zamek Tropsztyn – tylko rzut oka ponieważ jest udostępniany dla zwiedzających tylko w lipcu i sierpniu.
Czchów – krótkie zwiedzanie miasteczka.
Lipnica Murowana – o godz. 13.00 zwiedzanie drewnianego kościóła św. Leonarda. W 2003 roku wpisany, wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski, na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wiśnicz – o godz. 14.30 zwiedzanie magnackiego zamku, położonego na zalesionym wzgórzu, wzniesionego przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Był też własnością magnackiego rodu Lubomirskich.
Po obiedzie w Starym Wiśniczu powrót do Bielska-Białej.

zapr. w. podol. 29.10.20

Warsztaty były bardzo udane. Piękne stopy to zdrowe stopy. Wszystkie niepokojące objawy tj. swędzenie, pieczenie, ból lub po prostu odczuwalny dyskomfort, oznaczają, że dzieje sie z nimi coś niedobrego. Zachęcamy Was do skorzystania z porady podologa. My otrzymaliśmy dużo ważnych informacji na temat pielęgnacji stóp.

 

Spotkanie podsumowujące.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w świetlicy stowarzyszenia, po 4-5 osób zapraszaliśmy co pół godziny. Podczas spotkania uczestników projektu obdarowaliśmy bogatymi paczkami świątecznymi rekompensując brak wyjazdowego spotkania podsumowującego. Były rozmowy, zebraliśmy oczekiwania, sugestie, wnioski i  plany na 2021r. Oprawę muzyczną zapewnił wolontariusz – DJ TATO. 2 osoby -wolontariuszki seniorki  bardzo mocno włączyły się w organizację, zakup i przygotowanie paczek oraz pełniły dyżury podczas spotkania.

 

IMG_1617 IMG_1610 IMG_1615