W ramach projektu w lipcu odbyły się w miejscowość Dąbki, w ośrodku w pełni dostosowanym dla osób starszych i z niepełnosprawnością, warsztaty wyjazdowe. Ich celem było pobudzenie i rozwój aktywności edukacyjnej i społecznej seniorów oraz aktywna integracja międzypokoleniowa dzięki udziałowi w nich osób młodszych i wolontariuszy.
W ramach projektu Kolaż międzypokoleniowy – czyli jak budować więź z młodym pokoleniem 8 października odbyła się wycieczka do Pszczyny.
Na początek przytoczymy fragmenty z Wikipedii, które dotyczą naszej wycieczki:
WAROWNIA – miejsce ufortyfikowane, przygotowane do celów militarnych, najczęściej do obrony. Warowniami są: twierdza, bastion, obóz warowny, cytadela, zamek itp. To budowle mające za zadanie utrzymanie określonego terenu i ochronę ważnych przejść (np. most, bród, odcinek drogi itp.). Warownie były uzbrojone, zaopatrzone w zapasy żywności umożliwiające przetrwanie oblężenia.
Warownia Pszczyńskich Rycerzy doskonale odzwierciedla powyższy opis.
SKANSENS – potoczne określenie muzeum na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej danego regionu lub też ekspozycja obiektów zabytkowych (archeologicznych, budowlanych, etnograficznych).
Zagroda Wsi Pszczyńskiej to taka właśnie ,,historia w drewnie zapisana”.
ŻUBR – Bison bonasus – to największy żyjący obecnie ssak Europy. Na całym świecie żubr objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
Wg. najnowszych danych Księgi Rodowodowej Żubrów – 31 grudnia 2015 roku w Polsce żyło 1566 żubrów. W stadach zamkniętych – 219 żubrów (Zagroda Żubrów w Pszczynie 7 sztuk), w stadach wolnych 1347 żubrów.
Wszystko to było bardzo ciekawe, lecz sondaż przeprowadzony pośród uczestników wycieczki wykazał zdecydowanie największe zainteresowanie Warownią Pszczyńskich Rycerzy. Może to za sprawą opowieści z epoki, muzyki i tańców tak innych od współczesnych, prezentacji ubiorów, instrumentów, broni, w której aktywnie brali udział uczestnicy wycieczki wczuwając się w role księżniczek i rycerzy? A może też za sprawą pysznego obiadu w tej średniowiecznej scenerii?
Zobaczcie jak spędziliśmy czas w Pszczynie.
W ramach projektu realizujemy również warsztaty z obsługi komputera dla seniorów. Odbywają się w w okresie od sierpnia do listopada 2016r. w siedzibie Stowarzyszenia, w sali dostosowanej funkcjonalnie do potrzeb uczestników projektu. Dzięki warsztatom komputery nie mają już przed naszymi seniorami żadnych tajemnic 🙂
Wyjście kulturalne do Teatru Polskiego na spektakl Z Twoją córką? Nigdy!.
Projekt Kolaż międzypokoleniowy – czyli jak budować więź z młodym pokoleniem daje seniorom możliwość integracji edukacyjnej, społecznej, ale także kulturalnej, dzięki czemu mieli okazję spotkać się ze sztuką podczas spektaklu w Teatrze Polskim. Kolejna sztuka Sceny Inicjatyw Aktorskich na dużej scenie TP to adaptacją sztuki Antonina Prochazki, wyreżyserowana przez zespół pod opieką artystyczną Witolda Mazurkiewicza. To komedia pomyłek emocjonalno-uczuciowych, historia opiera się na losach dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin, a wszystko kręci się wokół kryzysu wieku średniego – jak przed nim uciec, jak zapobiegać rutynie w związku i jak nie przeholować w tym zapobieganiu. Gdy dołączymy do tego córkę z sekretami i jej chłopaka, mamy całkiem niezłą mieszankę wybuchową. Każda minuta spektaklu jest przepełniona świetnymi żartami sytuacyjnymi, bohaterowie wciąż się mijają, czegoś nie dopowiadają i z tego wynika większość ich problemów.
reżyseria: zespół
scenografia: Alicja Wątor
występują: Anita Jańcia, Grzegorz Sikora, Zofia Schwinke, Tomasz Lorek, Maria Suprun, Adam Myrczek, Mateusz Wojtasiński
Bawiliśmy się wybornie!
Ostatnim etapem projektu było spotkanie podsumowujące. Była to świetna okazja do rozmów, oceny projektu i zaplanowania kolejnych działań. Spotkaliśmy się w miłej atmosferze, wspólnie robiliśmy kartki świąteczne i mieliśmy czas na zapytanie uczestników o wrażenia. Na pytanie czy projekt był potrzebny wszyscy jednogłośnie powiedzieli TAK! Nasi Seniorzy wskazywali też dużą potrzebę kolejnych zajęć, tym razem nastawionych na zdrowy tryb życia i naukę… gotowania i przyrządzania smacznych, ale przede wszystkim zdrowych posiłków.
Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas!