Przez cały czas trwania projektu na basenie BSOGKK trwają zajęcia z aqua aerobiku i w sali UM BB COP ćwiczenia funkcjonalne na dno miednicy.
Zaproszenie na warsztaty podologiczne
Zapisy oraz szczegóły :
- mailowo – biuro@ada.org.pl
- telefonicznie – (033) 815 96 03
- osobiście – w biurze Stowarzyszenia.
Dnia 10 maja 2019 roku grupa mam dzieci z naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w wykładzie zorganizowanym przez firmę V&K Cosmetic na temat prawidłowej pielęgnacji stóp, zapobieganiu nieprawidłowym nawykom, leczeniu wszelkich zmian i chorób związanych ze stopami. Pani Ania, prowadząca zajęcia, zaprezentowała niezbędne narzędzia i kosmetyki do pielęgnacji stóp, a na przykładzie jednej mamy-modelki pokazała przykładowy zabieg pielęgnacyjny.Był poczęstunek, a w prezencie kilka promocyjnych voucher-ów dla ,,najbardziej potrzebujących stóp”.
Wykład ten był kontynuacją rozpoczętego w zeszłym roku cyklu tematycznego.
Trzeba przyznać, że temat ten, zaniedbywany pośród tysiąca naszych codziennych problemów, cieszył się dużym zainteresowaniem. Była nas spora grupa.
Musimy być zdrowe i sprawne – my, mamy dzieci niepełnosprawnych! Ten sposób propagowania zdrowia bardzo nam w tym pomaga. Dziękujemy.
/ZG/
7-my raz, po raz kolejny, spotkaliśmy się 18 maja 2019 roku na ,,majówce w Kozach” zorganizowaną przez panią Anię Fabię.
Część oficjalna, poważna – to Msza Św. i majowe nabożeństwo w leśnym sanktuarium, w kaplicy ,,U Panienki”. Celebrował nasz duszpasterz z parafii Chrystusa Króla z Leszczyn ksiądz Tomasz oraz gość specjalny ksiądz Andrzej z Kóz.
Część nieoficjalne, radosna – miała miejsce, jak co roku, na rancho doktora Stanisława Ptaka. Słońce na szczęście świeciło, były kwiaty, piknikowe kapelusze, iluzjoniści, nauka dość dziwnego tańca, pyszne jedzenie i cała gromada nas, szczęśliwych, że uciekliśmy z naszych ,,domów-schowków” !
Dziękujemy pani Ani, Jej Rodzinie i Panu Doktorowi, że kontynuują tradycję majówek, tego radosnego pikniku pośród wiosennej przyrody.
/ZG/
W naszym mieście niestety nie ma budynku opery. Wszelkie przedstawienia mają miejsce w ośrodku BCK, a tam scena … mała, więc odbiór nie ten co w oryginale !
Stowarzyszenie ADA działa w tej sprawie i zapewniło nam dużą dawkę prawdziwych wrażeń i przeżyć organizując w dniu 26 maja 2019 roku wyjazd do Bytomia.
Tym razem grupa seniorów: mamy, taty i też dzieci – pojechaliśmy na operetkę ,,Baron Cygański” Johanna Straussa Syna. Tam przenieśliśmy się w czasy austro-węgierskie
i modny wtedy folklor wpleciony w główny wątek sztuki. Cyganie, Wiedeń, ukryty skarb, miłość, zachłanność, odnalezione dziecko, wojna, … akcja bogata. Przedstawienie bajecznie kolorowe, żywiołowy czardasz węgierski i elegancki walc wiedeński – wszystko rozśpiewane, tańczące, radosne, ze szczęśliwym happy endem.
Wracając do domów nuciliśmy fragment arii ,,Wielka sława to żart, książę błazna jest wart, złoto toczy się w krąg, z rąk do rąk, z rąk do rąk….” Toż to samo życie, słowa zawsze aktualne !
Dziękujemy i prosimy o jeszcze.
/ZG/
Zaproszenia do teatru
13 czerwiec 2019 – Teatr Polski Bielsko-Biała – ,,WESELE” Stanisław Wyspiański
W zeszłym roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie, mieliśmy okazję poznać życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem oglądnęliśmy w teatrze bielskim inscenizację Jego dramatu pt ,,Wesele”:
„Miałeś, chamie, złoty róg,miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie, róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur ostał ci się ino sznur”
–to najbardziej znane zdanie kojarzone ze Stanisławem Wyspiańskim i Jego ,,Weselem”, to słowa Chochoła do Jaśka.
Czesław Niemen to już nam kiedyś wyśpiewał w wersji filmowej -przy okazji polecam wysłuchać, wykonanie magiczne, niepowtarzalne.
Właśnie postacie symboliczne (Chochoł, Widmo, Hetman, Wernyhora, Upiór) robiły wrażenie…
Nastrój, atmosfera, wyczuwalne napięcie wymagało od nas widzów uwagi, ale nie było to męczące.
Bielscy aktorzy profesjonalni, scenografia specyficzna, trochę monochromatyczna, ale pozwoliło to skupić się na słowach, na tekście.
Kto jeszcze nie zobaczył tego przedstawienia – koniecznie proszę odwiedzić nasz teatr, bo wiele tam pięknych słów o patriotyzmie, które warto sobie przypomnieć.
/ZG/
i na wycieczkę
14 czerwiec 2019 – Ogrody Kapias i Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko
Goczałkowice Zdrój – nie wszyscy wiedzą, że tam znajduje się Gospodarstwo Szkółkarskie ,,Ogrody Kapias”. Miejsce które przyciąga ludzi, dorosłych i dzieci, do zwiedzania ogrodów, do zakupów w Centrum Ogrodniczym i smakołyków w restauracji.
Naszym celem były ogrody. Przeróżne, z różnych stron świata wyeksponowane w wydzielonych fragmentach ogrodu, a nawet w zielonych pokojach, pośród stawów, fontann; alejki i odpoczynek w wybranych zaułkach, tarasy widokowe – po prostu relaks i zachwyt, że ogrodnicy umieją tak czarować i tworzyć żywe kompozycje. To trudno opisać to trzeba zobaczyć !
Pani Przewodnik oprowadzała i opowiadała, cierpliwie wyjaśniała i odpowiadała na nasze pytania.
Obiad nam równie smakował co smakowanie ogrodów.
Pisarzowice – Szkółka Krzewów Ozdobnych Antoni Pudełko–to kontynuacja wycieczki, dalsze podziwianie kwiatów, krzewów, zieleni, ogrodów japońskich … i odpoczynek, bo słońce nadmiernie nam grzało !
Goczałkowice i Pisarzowice są tak blisko Bielska-Białej, a sami nie wiemy co posiadamy w okolicach naszego miasta. Są to ,,perełki”, które przyciągają turystów, mobilizują i są przykładem jak można nasze przydomowe ogródki i działki pięknie zagospodarować.
Zapraszam do galerii.
/ZG/
Od kwietnia do listopada 2019 roku trwają warsztaty patchworkowe,
oraz warsztaty ceramiczne.
W dniach 28-30 czerwca br. zapraszamy seniorów na wycieczkę pt. „HollyŁódź.
ZWIEDZAMY ŁÓDŹ – 28-30 CZERWIEC 2019:
trzy dni intensywnego poznawania miasta z pomocą przewodnika, w piękną pogodę, ale w tempie pozwalającym nam seniorom oraz osobom towarzyszącym spokojnie ,,smakować” uroki miasta Łódź.
1-wszy dzień – Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC-1.
To co wzbudza zawsze ogromne wrażenie to właśnie Planetarium. Spektakl ,,Z wizytą u Pana Twardowskiego” a potem jeszcze dodatkowa atrakcja ,,Cybe rPolis” oraz prezentacja aktualnego układu planet na niebie, wszystkich nas oczarowała.
W centrum EC-1, w dawnej elektrowni, same cuda. Poznaliśmy w sposób namacalny zasady działania starej elektrowni, co razem ze interaktywnymi stanowiskami i ekspozycjami było fascynujące. Niestety, za mało czasu na zabawę edukacyjną, ale traktujemy to jako zaproszenie do zrealizowania w przyszłości.
2-gi dzień – Szkoła Filmowa, Księży Młyn, Manufaktura-Muzeum Fabryki, Palmiarnia.
Dzień przeciekawy.
Czy tak wyobrażaliśmy sobie Łódź Miasto Filmu i Szkołę Filmową? Dla wielu osób to marzenie…
Księży Młyn ? Zespół fabryk włókienniczych to prawdziwy plener, kojarzymy go z filmem kryminalnym
z Aleksem w roli głównej. A tak mieliśmy okazję poznać rzeczywiste stare miasto fabryczne, z historią prostych ludzi w roli głównej, oraz bogatymi fabrykantami tworzącymi dziewiętnastowieczny przemysł.
Kontynuacją tego wątku była Manufaktura z muzeum fabryki. Całość to właśnie ta stara, historyczna Łódź fabryczna, centrum przemysłu włókienniczego jeszcze długie lata po wojnie.
Palmiarnia – to już odpoczynek pośród egzotycznej zieleni. Co tu komentować, to zielone cuda przyrody.
3-ci dzień – ulica Piotrkowska.
Przeszło 4 kilometry na prawo i na lewo oglądania i słuchania historii tej ulicy. Bogate wille, pałace, miejsca w których kręcono znane nam filmy, pomniki przypominające nam dzieciństwo (Misia Uszatka, Ferdynanda Wspaniałego, Filemona i Bonifacego, wróbla Ćwirka), Pasaż Róży ze swoją historią – tam elewacje kamienic wyłożone są tysiącami szklanych lusterek tworzących mozaikowe róże, gra świateł stwarzająca magiczny świat. I zobaczyliśmy jeszcze jedno niesamowite podwórko, podwórko Wojciecha Siudmaka–obraz ,,Narodziny Dnia” przeniesiony i odtworzony na fasadach budynków. Efekt niespotykany, aż prosi sięo naśladownictwo tego pomysłu !
Naszą bazą noclegową był Ośrodek Konferencyjno – Rekolekcyjny UROCZYSKO PORSZEWICE Archidiecezji Łódzkiej.Miejsce ukryte w środku lasu, pełne spokoju, miłych ludzi i ….dobrego jedzenia.
Dla większości osób z wycieczki była to pierwsza wizyta w mieście Łódź.
Dlatego też szczególnie dziękujemy Organizatorom!!!
Zaproszenie na wycieczkę do Zamościa i na Roztocze.
Wycieczka do Zamościa zorganizowana przez „ADĘ” cieszyła się dużym zainteresowaniem seniorów. Wiedza o tym mieście i regionie została wzbogacona przez przewodnika. Znane określenia Zamościa „perła renesansu”,” Padwa północy”, ‘miasto krużganków” zostały uzupełnione przez „miasto idealne – twierdza”. Spacer po mieści rozpoczął się od prochowni, budynku, w którym zobaczyliśmy multimedialny seans o historii miasta i twierdzy. Spacerując wzdłuż wału fortecznego, ziemnych szańców, podziwiając bastiony i bramy miejskie wkroczyliśmy na Rynek Wielki. Ratusz, kolorowe kamienice mieszczańskie ze starymi portalami wejściowymi, podcieniami , zdobieniami, zachwycają każdego przybysza. Katedra p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza zachowała bogate renesansowe dekoracje. Najmniej okazałym budynkiem jest Pałac Zamojskich, rezydencja założyciela miasta, kanclerza Jana Zamojskiego i siedziba kolejnych ordynatów.
Następnym miejscem wycieczki był Zwierzyniec. Przejazd przez Roztocze i spacer na punkt widokowy, nad stawami „Echo” , z którego można zobaczyć koniki polskie, to malutka cząstka Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spotkanie z chrząszczem w Szczebrzeszynie, oraz szumy nad Tanwią zachwyciły wszystkich.
Poniżej relacje uczestników:
To była fantastyczna wycieczka. W ciągu tych trzech wrześniowych dni zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Łańcut, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec z piękną plażą nad stawami Echo, wieżę z widokiem na Roztocze, szumy na Tanwi, no i oczywiście uroczy Zamość. Było tak fajnie, że czas przeminął błyskawicznie. Pan przewodnik Jacek to prawdziwy profesjonalista, zarówno jeżeli chodzi o wiedzę historyczną, jak i kunszt fotograficzny
Nawet z pogodą organizatorzy trafili idealnie Spędziliśmy ten czas bardzo miło w super towarzystwie. To była nasza pierwsza i mamy nadzieję, że nie ostatnia taka wyprawa z Adą. I jeszcze jedno: pierogi w Łańcucie – pychotka
Magda z rodziną
Do „Juniora”senior jedzie
Jakże mu się dobrze wiedzie
Łańcut zwiedza schodołazem
W komnatach grupowo razem
Zwierzyniec, Zamość, Szczebrzeszyn,
Na Roztoczu nie zaginą.
W pięknym słońcu chrząszcze, zamki
Szumy i posiłki przedniej marki
Szwedzki stół u Sobiepana
Wszyscy gotowi z samego rana
Śliczny rynek i mury Zamościa
Przyjazne są dla kołowego gościa./Z.P/
„Wrześniowy czas, to natłok wielu obowiązków. Dlatego wyjazd do Zamościa był dla nas wspaniałym odpoczynkiem, relaksem, odskocznią od codzienności. Dzięki Adzie mogliśmy wybrać się w miejsca, które nikt z naszych członków rodziny jeszcze nie widział. W dodatku pogoda zagwarantowała nam możliwość zwiedzania każdego wytyczonego punktu wg planu wycieczki. Przewodnik Pan Jacek od samego początku zaskakiwał nas ciekawostkami ze zwiedzanego regionu wplątując anegdoty, które niejednego wprawiały w atak śmiechu . Był bardzo kontaktowy, pomocny i starał się odpowiadać na najtrudniejsze pytania. Cała wycieczka była wyśmienicie zorganizowana, a ilość atrakcji sprawiła, że był to czas naprawdę dobrze spędzony. Dziękujemy.”/A.M/
Wyjazd do Zamościa był bardzo udany i dobrze zorganizowany .Wycieczka była bardzo ciekawa .Zobaczyliśmy wspólnie z ADĄ wiele interesujących miejsc dzięki wiedzy przewodnika Jacka Zachary .
/D.J.B/
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Serdecznie zapraszamy seniorów do opery na spektakl TRAVIATA G.Verdi
„Traviata” Giuseppe Verdiego to jedna z najpopularniejszych oper wszech czasów. W historii Opery Śląskiej realizowana była wielokrotnie, jednakże nigdy w takiej wersji. Najnowsza produkcja bytomskiego teatru w reżyserii Michała Znanieckiego i pod kierownictwem muzycznym Bassema Akikiego stanowi zwierciadło, w którym przeglądać się może współczesne społeczeństwo. Nie ma tu zbędnego patosu, gorsetów i upudrowanych bon vivantów, a miejsce kurtyzany zastąpiła redaktor naczelna „Vogue’a”, rządząca światem mediów i mody. Burzliwa historia pewnej miłości została brawurowo przeniesiona z wieku pary i elektryczności wprost do czasów społeczeństwa informacyjnego.
Uznaje się, że najpiękniejszą arią w „Traviacie” jest duet „Libiamo ne’ lieti calici” kiedy Alfred, poproszony o wzniesienie toastu, intonuje radosną pieśń o zabawie i miłości. I niezwykłej urody nie można mu odmówić, ale Michał Znaniecki odczarował operę i sprawił, że w pamięci widzów już na zawsze, niczym niegasnące powidoki, zapisze się niezwykle poetycka, subtelna, oniryczna scena finałowa i „Prendi, quest’è l’immagine” Violetty. Nie ma tu zbędnego patosu, jest za to gra na uczuciach i emocjach. To wzruszający kres istnienia. Violetta zamyka powieki, a dzieło dobiega końca. Scena ta została zainspirowana musicalem Boba Fosse’a „All that jazz”, w który autor opowiada o swoim umieraniu. W centralnym miejscu sceny ustawiono łoże, na którym kona Violetta. Jednakże nie jest to jedyne łóżko ustawione na scenie. Na drugim planie znajduje się jeszcze kilka jemu podobnych.
Zaproszenie do kina
Serdecznie zapraszamy seniorów (osoby , które ukończyły 60 lat) na film familijny „Był sobie pies 2” do kina Helios w Bielsku-Białej na godz. 17:00.
Serdecznie zapraszamy seniorów (osoby , które ukończyły 60 lat) w dniu 25.10.2019r. na film „Czarownica 2” do kina Helios w Bielsku-Białej na godz. 17:00.
Zaproszenie na Dzień Seniora
Dzień Seniora
W czwartek, 14 listopada, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora.
My obchodziliśmy go w niedziele 17 listopada br. uroczystą Mszą Świętą w intencji seniorów w kościele pw.Chrystusa Króla na Leszczynach, oprawę muzyczna zapewnił zespół „Maliniorze” z Brennej. Przy herbacie i poczęstunku odbyło się wiele rozmów w przyjaznej atmosferze.
– To bardzo ważne święto i doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie. Mądrość i doświadczenie życiowe to wartości absolutnie nie do przecenienia, a sama emerytura to najlepszy czas, by w końcu skupić się na sobie, swoich potrzebach i pasjach
– W interesie nas wszystkich jest to, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się zapomniane i dyskryminowane. Mądrość i doświadczenie życiowe, jakimi dysponują, to wartości absolutnie nie do przecenienia. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora życzymy Wam, drodzy Seniorzy, dużo uśmiechu, wszelkiej pomyślności i radości z tego pięknego czasu, jakim jest wiek dojrzały. Życzymy Wam, byście mieli czas dla siebie i swoich pasji. Widzimy, że właśnie na emeryturze odkrywacie w sobie talent malarski, kulinarny i wiele innych.
UWAGA!!!! ZMIANA TERMINU
Warsztaty były pierwszym krokiem, który mogliśmy zrobić, by posiąść od razu wiedzę na dobry początek pracy z ziołami. Uzyskaliśmy po nich podstawowe wiadomości związane z przetwarzaniem ziół w celach leczniczych i kosmetycznych oraz umiejętność ich rozpoznawania . Przygotowaliśmy własną kompozycję przyprawową i mydło ziołowe.
Popołudniu i wieczorami pilnie pracowaliśmy nad rozwojem osobistym.
To drugi plener malarski na zamku w Dzięgielowie, niedaleko Cieszyna.
Plener malarski to była znakomita okazja do twórczego rozwoju, aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu oraz integracji ze środowiskiem . Podczas pobytu na plenerze jego uczestnicy mogli pracować wybranymi technikami malarskimi i rysunkowymi, dyskutować, spacerować i odpoczywać.
Plener był niezwykle udany. Poniżej można zobaczyć jego efekty.
ZAPROSZENIE DO TEATRU POLSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ
Zaproszenie na spotkanie podsumowujace w Kiczycach
Spotkanie podsumowujace
Spotkanie bardzo udane, rozmowy do póżnego wieczora, ogrom pozytywnej energii i chęci do dalszego działania.Szeroki wachlarz działań zadowolił i spełnił oczekiwania wszystkich. Działań i pomysłów na warsztaty na nastepny rok jest dużo więcej- odwaga i kreatywność seniorów bardzo wzrosła.