Jeszcze w zielone gramy…

STOWARZYSZENIE ADA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Zaproszenie na warsztaty podologiczne

warszt. podologiczne

Zapisy oraz szczegóły :

  • mailowo – biuro@ada.org.pl
  • telefonicznie – (033) 815 96 03
  • osobiście – w biurze Stowarzyszenia.

Dnia 10 maja 2019 roku  grupa mam  dzieci z naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w wykładzie zorganizowanym przez firmę V&K Cosmetic na temat prawidłowej pielęgnacji stóp, zapobieganiu  nieprawidłowym nawykom, leczeniu wszelkich zmian i chorób związanych ze stopami. Pani Ania, prowadząca zajęcia, zaprezentowała niezbędne narzędzia  i kosmetyki do pielęgnacji stóp, a na przykładzie jednej mamy-modelki pokazała przykładowy zabieg pielęgnacyjny.Był poczęstunek, a w prezencie kilka promocyjnych voucher-ów dla ,,najbardziej potrzebujących stóp”.

Wykład ten był kontynuacją rozpoczętego w zeszłym roku cyklu tematycznego.

Trzeba przyznać, że temat ten, zaniedbywany pośród tysiąca naszych codziennych problemów, cieszył się dużym zainteresowaniem. Była nas spora grupa.

Musimy być zdrowe i sprawne – my, mamy dzieci niepełnosprawnych! Ten sposób propagowania zdrowia bardzo nam w tym pomaga. Dziękujemy.

/ZG/

 

ZAPR. MAJÓWKA

7-my raz, po raz kolejny, spotkaliśmy się 18 maja 2019 roku na ,,majówce w Kozach” zorganizowaną przez panią Anię Fabię.

Część oficjalna, poważna – to Msza Św. i majowe nabożeństwo w leśnym sanktuarium, w kaplicy ,,U Panienki”. Celebrował nasz duszpasterz z parafii Chrystusa Króla z Leszczyn ksiądz Tomasz oraz gość specjalny ksiądz Andrzej z Kóz.

Część nieoficjalne, radosna – miała miejsce, jak co roku, na rancho doktora Stanisława Ptaka. Słońce na szczęście świeciło, były kwiaty, piknikowe kapelusze, iluzjoniści, nauka dość dziwnego tańca, pyszne jedzenie i cała gromada nas, szczęśliwych, że uciekliśmy z naszych ,,domów-schowków” !

Dziękujemy pani Ani, Jej Rodzinie i Panu Doktorowi, że kontynuują tradycję majówek, tego radosnego pikniku pośród wiosennej przyrody.

/ZG/

 

 

 

 

zapr. opera

W naszym mieście niestety nie ma budynku opery. Wszelkie przedstawienia mają miejsce w ośrodku BCK, a tam scena … mała, więc odbiór nie ten co w oryginale !

Stowarzyszenie ADA działa w tej sprawie i zapewniło nam dużą dawkę prawdziwych wrażeń i przeżyć organizując w dniu 26 maja 2019 roku wyjazd do Bytomia.

Tym razem grupa seniorów: mamy, taty i też dzieci – pojechaliśmy na operetkę ,,Baron Cygański” Johanna Straussa Syna. Tam przenieśliśmy się w czasy austro-węgierskie

i modny wtedy folklor wpleciony w główny wątek sztuki. Cyganie, Wiedeń, ukryty skarb, miłość, zachłanność, odnalezione dziecko, wojna, … akcja bogata. Przedstawienie bajecznie kolorowe, żywiołowy czardasz węgierski i elegancki walc wiedeński –  wszystko rozśpiewane, tańczące, radosne, ze szczęśliwym happy endem.

Wracając do domów nuciliśmy fragment arii ,,Wielka sława to żart, książę błazna jest wart, złoto toczy się w krąg, z rąk do rąk, z rąk do rąk….” Toż to samo życie, słowa zawsze aktualne !

Dziękujemy i prosimy o jeszcze.

/ZG/

Zaproszenia do teatru

ZAPR. DO TEATRU

13 czerwiec 2019 – Teatr Polski Bielsko-Biała – ,,WESELE”  Stanisław Wyspiański

 W zeszłym roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie, mieliśmy okazję poznać życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem oglądnęliśmy  w teatrze bielskim inscenizację Jego dramatu pt ,,Wesele”:

„Miałeś, chamie, złoty róg,miałeś, chamie, czapkę z piór:

czapkę wicher niesie, róg huka po lesie,

ostał ci się ino sznur ostał ci się ino sznur”

–to najbardziej znane zdanie kojarzone ze Stanisławem Wyspiańskim i Jego ,,Weselem”, to słowa Chochoła do Jaśka.

Czesław Niemen to już nam kiedyś wyśpiewał w wersji filmowej -przy okazji polecam wysłuchać, wykonanie magiczne, niepowtarzalne.

Właśnie postacie symboliczne (Chochoł, Widmo, Hetman, Wernyhora, Upiór) robiły wrażenie…

Nastrój, atmosfera, wyczuwalne napięcie wymagało od nas widzów uwagi, ale nie było to męczące.

Bielscy aktorzy profesjonalni, scenografia specyficzna, trochę monochromatyczna, ale pozwoliło to skupić się na słowach, na tekście.

Kto jeszcze nie zobaczył tego przedstawienia – koniecznie proszę odwiedzić nasz teatr, bo wiele tam pięknych słów o patriotyzmie, które warto sobie przypomnieć.

/ZG/

i na wycieczkę

grafika-ogrody_h599

14 czerwiec 2019 – Ogrody Kapias i Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełko

Goczałkowice Zdrój – nie wszyscy wiedzą, że tam znajduje się Gospodarstwo Szkółkarskie ,,Ogrody Kapias”. Miejsce które przyciąga ludzi, dorosłych i dzieci, do zwiedzania ogrodów, do zakupów w Centrum Ogrodniczym i smakołyków w restauracji.

Naszym celem były ogrody. Przeróżne, z różnych stron świata wyeksponowane  w wydzielonych fragmentach ogrodu, a nawet w zielonych pokojach, pośród  stawów, fontann;  alejki i odpoczynek w wybranych zaułkach, tarasy widokowe – po prostu relaks i zachwyt, że ogrodnicy umieją tak czarować i tworzyć żywe kompozycje. To trudno opisać to trzeba zobaczyć !

Pani Przewodnik oprowadzała i opowiadała, cierpliwie wyjaśniała i odpowiadała na nasze pytania.

Obiad nam równie smakował co smakowanie ogrodów.

 

Pisarzowice – Szkółka Krzewów Ozdobnych Antoni Pudełko–to kontynuacja wycieczki, dalsze podziwianie kwiatów, krzewów, zieleni, ogrodów japońskich … i odpoczynek, bo słońce nadmiernie  nam grzało !

Goczałkowice i Pisarzowice są tak blisko Bielska-Białej, a sami nie wiemy co posiadamy w okolicach naszego miasta. Są to ,,perełki”, które przyciągają turystów, mobilizują i są przykładem jak można nasze przydomowe ogródki i działki pięknie zagospodarować.

Zapraszam do galerii.

/ZG/

Od kwietnia do listopada 2019 roku trwają warsztaty patchworkowe,

 

 

 

oraz warsztaty ceramiczne.

20190506_171527 20190506_171427 20190506_171433 20190506_171520

 

W dniach 28-30 czerwca br. zapraszamy seniorów na wycieczkę pt. „HollyŁódź.

ZWIEDZAMY ŁÓDŹ – 28-30 CZERWIEC 2019:

trzy dni intensywnego poznawania miasta z pomocą przewodnika, w piękną pogodę, ale w tempie pozwalającym nam seniorom oraz osobom towarzyszącym spokojnie ,,smakować” uroki miasta Łódź.

 

1-wszy dzień –  Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC-1.

To co wzbudza zawsze ogromne wrażenie to właśnie Planetarium. Spektakl ,,Z wizytą u Pana Twardowskiego” a potem jeszcze dodatkowa atrakcja ,,Cybe rPolis” oraz prezentacja aktualnego układu planet na niebie, wszystkich nas oczarowała.

W centrum EC-1, w dawnej elektrowni,  same cuda. Poznaliśmy w sposób namacalny zasady działania starej elektrowni, co razem ze interaktywnymi stanowiskami  i ekspozycjami było fascynujące. Niestety, za mało czasu na zabawę edukacyjną, ale traktujemy to jako zaproszenie do zrealizowania w przyszłości.

 

2-gi dzień – Szkoła Filmowa, Księży Młyn, Manufaktura-Muzeum Fabryki, Palmiarnia.

Dzień przeciekawy.

Czy tak wyobrażaliśmy sobie Łódź Miasto Filmu i Szkołę Filmową? Dla wielu osób to marzenie…

Księży Młyn ? Zespół fabryk włókienniczych to prawdziwy plener, kojarzymy go z filmem kryminalnym

z Aleksem w roli głównej. A tak mieliśmy okazję poznać rzeczywiste stare miasto fabryczne, z historią prostych ludzi w roli głównej, oraz bogatymi fabrykantami tworzącymi dziewiętnastowieczny przemysł.

Kontynuacją tego wątku była Manufaktura z muzeum fabryki. Całość to właśnie ta stara, historyczna Łódź fabryczna, centrum przemysłu włókienniczego jeszcze długie lata po wojnie.

Palmiarnia – to już odpoczynek  pośród egzotycznej zieleni. Co tu komentować, to zielone cuda przyrody.

 

3-ci dzień – ulica Piotrkowska.

Przeszło 4 kilometry na prawo i na lewo oglądania i słuchania historii tej ulicy. Bogate wille, pałace, miejsca w których kręcono znane nam filmy, pomniki przypominające nam dzieciństwo (Misia Uszatka, Ferdynanda Wspaniałego, Filemona i Bonifacego, wróbla Ćwirka), Pasaż Róży ze swoją historią – tam elewacje kamienic wyłożone są tysiącami szklanych lusterek tworzących mozaikowe róże, gra świateł stwarzająca magiczny świat. I zobaczyliśmy jeszcze jedno niesamowite podwórko, podwórko Wojciecha Siudmaka–obraz ,,Narodziny Dnia”  przeniesiony i odtworzony  na fasadach budynków. Efekt niespotykany, aż prosi sięo naśladownictwo tego pomysłu !

 

Naszą bazą noclegową był Ośrodek  Konferencyjno – Rekolekcyjny UROCZYSKO PORSZEWICE Archidiecezji Łódzkiej.Miejsce ukryte w środku lasu, pełne spokoju, miłych ludzi i ….dobrego jedzenia.

 

Dla większości osób z wycieczki była to pierwsza wizyta w mieście Łódź.

Dlatego też szczególnie dziękujemy Organizatorom!!!

 

W.ziel. plakat

UWAGA!!!! ZMIANA TERMINU

Kopia Stowarzyszenie ADA zaprasza na_

 

 

 

 

 

plener plener malarski adakoniec