Single Blog Title

This is a single blog caption

Majówka 29.05.2022

29 maj 2022 rok – ADA u Panienki, ADA w Kamieniołomie w Kozach.

Szybko wyjaśniamy kto to jest ADA.

ADA to Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski z siedzibą w Bielsku-Białej.

Tradycji stało się zadość. Po dwóch latach przerwy z powodu pandemii, reaktywowaliśmy nasze spotkania majowe. To kontynuacja, bo pierwsza nasza majówka miała miejsce 19 maja 2012 roku. Inicjatorami i głównymi organizatorami zawsze były Ania i Marysia Fabia,  mieszkanki Kóz, oraz grupa rodziców – członków ADY. Od tego czasu co roku spotykamy się   ,,U Panienki”, aby u progu tej przeuroczej kaplicy z wizerunkiem Matki Bożej  Koziańskiej dziękować, prosić i modlić się o zdrowie naszych dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, ich rodziców i opiekunów. Ciąg dalszy majówki zawsze miał miejsce już na łonie natury, z koszykiem piknikowym, śpiewem i zabawami.

W tym roku połączyliśmy ,,trzy w jednym”: majówka poświęcona Najświętszej Marii Pannie, Dzień Matki oraz Dzień Dziecka.

Część piknikowa w plenerze odbyła się w trudnym dla nas do zdobycia, ale przepięknym miejscu – w Kamieniołomie w Kozach. Mogliśmy ją zorganizować tylko przy pomocy wspaniałych, życzliwych, pomocnych, uśmiechniętych i bardzo profesjonalnych ludzi – strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach ! Strażacy pomogli nam w transporcie na taras kamieniołomu. Osoby z trudem przemieszczające się i te na wózkach inwalidzkich zostały przewiezione strażackim busem. Odbyła się tam prezentacja wyposażenia wozu strażackiego, pogadanka o pracy strażaka ochotnika, było wiele pytań i  wspólne zdjęcia. Największą atrakcją dla dzieciaków był wąż strażacki i próby pracy z sikawką pod ciśnieniem, tak jak przy gaszeniu pożaru. Jesteśmy wdzięczni strażakom za spacery po urokliwych miejscach kamieniołomu z naszymi podopiecznymi i indywidualne rozmowy. W trakcie transportu potrzebna była też szybka pomoc medyczna.  Strażak – kierowca wykazał się umiejętnościami ratownika medycznego. Z wielkim spokojem i opanowaniem pomógł matce w udzielaniu pomocy jej niepełnosprawnej córce. To był niesamowity sprawdzian i dowód na to, że  możemy liczyć na pomoc strażaków w przeróżnych sytuacjach.

Dziękujemy!  Jeszcze raz dziękujemy Panu Komendantowi OSP w Kozach Rafałowi Gacek i grupie obecnych strażaków oraz Pani Agnieszce Handzlik z Urzędu Gminy w Kozach za pomoc w zorganizowaniu tej pięknej majówki.

Zdjęcia prezentują radość, zadowolenie i wdzięczność ponad stu uczestników Majówki ADY. Większość osób z naszego grona była tam po raz pierwszy i pewnie nie ostatni…