AKTYWNI+ 2021

plakat_budzet_panstwa_420x297

 

Cel projektu: celem projektu „BrygADA 60+” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, rozwijania wolontariatu oraz zwiększenie zainteresowania i zaangażowania w obszarze rynku pracy z regionu Podbeskidzia poprzez cykl różnorodnych działań, realizowanych w sposób partycypacyjny z uczestnikami w okresie od          1 maja do 31 grudnia 2021r.

Realizowane działania:

Warsztaty kultywujące polską tradycję i kulturę ludową – warsztaty w Brennej i Jaworzynce,

Kreatywnie i artystycznie: szycie patchworków, warsztaty ceramiczne, plener malarski,

Sport i rekreacja:  wycieczki turystyczno -krajoznawcze, wyjazdy do opery bytomskiej, wyjścia do teatru, aquaaerobic, zajecia nordic walking, wyprawy górskie z przewodnikiem,

Dla zdrowia: wykłady i warsztaty z zielarstwa,

Styl życia: wykłady nt. zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy,

Dom i ogród: warsztaty florystyczne,

Edukacja cyfrowa: obsługa komputera i smartfonu,

Spotkanie podsumowujące i warsztaty artystyczne.

Grupa docelowa:

Uczestnicy projektu – beneficjenci ostateczni: 50 osób w wieku 60 +. Charakterystyka seniorów: – wiek: 60–80 lat i więcej , miejsce zamieszkania: region Podbeskidzia i Śląska – osoby wykluczone, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w grupie 50 uczestników- 10 seniorów z niepełnosprawnością.

Efekty i produkty (rezultaty): Rezultaty zadania:

-8 bloków warsztatowych,-266 godzin warsztatowych,-2 wycieczki,-3 wyjazdy do opery,-2 wyjścia do Teatru Polskiego,-27 godzin aquaaerobiku,-72 godziny Nordic Walkingu,-2 wyprawy górskie,-1 spotkanie podsumowujące,-1 biuro projektu,-1 podstrona projektu

-45 seniorów u których nastąpi rozwój kompetencji społecznych poprzez realizację 8 działań merytorycznych,

-45 seniorów, którzy rozwiną swoją aktywność społeczną i edukacyjną poprzez udział w działaniach projektowych,

-40 seniorów ,którzy rozwiną swoje poczucie sprawstwa i partycypacji w procesach decyzyjnych, przedsięwzięciach rozwojowych

-8 działań merytorycznych realizowanych na rzecz wzrostu integracji wewnątrzpokoleniowej, zwiększenia aktywności seniorów

 

Zaproszenie na wycieczkę

zapr. wyc.

Relacja z wycieczki 19.06.2021

Piękny, gorący sobotni dzień mieliśmy okazję spędzić w ciekawych miejscach, które znajdują się w okolicach Bielska-Białej.

Rano wyruszyliśmy do Goczałkowic-Zdroju, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, w którym promowana jest historia oraz lokalne dziedzictwo. Potem, spacerując ścieżkami parkowymi, zwiedziliśmy pięknie odnowiony dworzec kolejowy.

Następnie odbyliśmy krótki spacer nad zaporą przy Jeziorze Goczałkowickim. Jezioro to jest jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce, z bogatą ptasią fauną dookoła.

Jadąc na obiad do Zebrzydowic, po drodze widzieliśmy piękny zabytkowy rynek w Strumieniu.

Kolejnym przystankiem były Kończyce Małe, gdzie zobaczyliśmy „cieszyński Wawel” – gotycki zamek z XV wieku, który w XVI stuleciu został przebudowany w stylu renesansowym. Obecnie budowla reprezentuje styl francuskiego baroku.

Wokół zamku roztacza się malowniczy park ze stawem i drewnianymi mostami.

Przeszedłszy przez park, doszliśmy do kościoła Nawiedzenia NMP, gdzie najstarszym zabytkiem jest XVI-wieczny obraz Madonny z kwiatem mlecza.

Przedostatnim przystankiem w naszej wycieczce były Kończyce Wielkie, a tam drewniany kościół św.Michała Archanioła z XVIII wieku i okazały pałac.

Na koniec zaczerpnęliśmy leczniczego powietrza w tężniach solankowych w Dębowcu.

Dziękujemy za udany wspólny dzień.

 

 

Zaproszenie na warsztaty w Brennej

Plakat Brennna 21

Pani Małgosia napisała tak:

Brenna 2021

Ostatnio przebywaliśmy długo w domach zamknięci i uwięzieni.

Strachem zmrożeni, przed ogniskami szalejącej pandemii.

Więc każdy z nas na pewno ogromnie i szczerze sie ucieszył.

Możliwością opuszczenia nareszcie tych domowych pieleszy.

Trafiliśmy z „Adą” do Brennej ośrodka Dolina Leśnicy.

Przepięknej nie skażonej paniką miejską beskidzkiej okolicy.

Tu powietrze jest czyste, zapachem ziół i zdrowia nasycone.

Tu szum potoku uspokoi nasze nerwy bardzo postrzępione.

Tu ptaszki obudzą Cię ze snu głębokiego porannym trelem.

Tu rozmowy w sprawdzonym gronie napełnią serca weselem.

Tu przypomnisz sobie i zaśpiewasz piosenki dawno zapomniane.

Tu odmłodz\isz się na nowo z grającym skoczne melodie panem.

Tu znajdziesz zagubioną gdzieś radość i chwile przepełnione beztroską.

Rozświetlajace Twoją buzię, przepełnioną ostatnimi wydarzeniami troską.

 

 

 

 

Zaproszenie na warsztatyw Jaworzynce

Plakat Jaworzynka

JAWORZYNKA 27-31.07.2021 –

– to pobyt połączony z poznawaniem kultury regionu Trójstyku.

 

W tych kilku dniach przeżyliśmy prawdziwe spotkanie z folklorem Trójstyku.Dominowałą oczywiście przyroda, wspaniałe krajobrazy, świeżość otoczenia, kwiaty i wszechobecne barwne kapliczki przydrożne.

Głównym naszym celem były jednak warsztaty i spotkaniaz twórcami ludowymi, z ciekawymi osobami o wyjątkowych talentach :

– spotkanie w pracowni rzeźby w drewnie pana Pawła Jałowiczor. Rzeźby pana Pawła są ,,góralskie” czyli mają duszę, są związane z ludźmi tam mieszkającymi, są bardzo znane i stanowią wyposażen wielu kościołów. Było dużo opowiadania i pytań, nasze próby  pracy dłutem w drewnie lipowym  oraz śpiewanie! Okazało się, że żona pana Pawła pięknie gra na heligonce.Na koniec niespodzianka – poczęstunek kołaczem z porzeczkami, upieczony specjalnie dla nas przez żonę pana Pawła.

– warsztaty heklowania i prezentacja wyrobów koronczarskich. Pani Lucyna Ligocka-Kohut oraz panie z Fundacji Koronki Koniakowskie przyjechały do nas, dały naszym seniorkom nici i szydełka … i do roboty! Efekty były co prawda różne, ale ,,śpiewć każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”. Trzeba tutaj wspomnieć, że Fundacja przygotowuje swoją kolekcję na tegoroczną Wystawę Światową EXPO w Dubaju, a pani Lucyna jest Ambasadorką tego wydarzenia.

–  Muzeum Regionalne ,,Na Grapie” w Istebnej to mini skansen, to miejsce pełne wspomnień o życiu naszych przodków, o ich domostwach, uprawach, hodowlach, narzędziach pracy i sposobie życia, bardzo ciekawie opowiadane przez panią Teresę Rucką. Uczestniczyliśmy w pokazie i próbowaliśmy plecenia koszyków z panem Janem Zogatą, którego wyroby są unikatowe, bo plecione z korzeni i łyka świerkowego. Za to trwałość tych wyrobów to 300 lat ! Na koniec czekała na nas herbata z przydomowych zielin, no i oczywiście owocowy kołacz.

– wieczorne spotkanie i warsztaty z kapelą góralską pana Janca Macoszka. To było nie tylko śpiewanie, tańczenie i gawędy, ale poznawanie dawnych instrumentów i próby grania na nich, oraz wyrób masła przez naszych ochotników z degustacją chleba posmarowanego tymże masłem. Pychotka.

Bogate to były dni, nasza wspólnota znowu wróciła pełna zdrowia i zapału do czekającej codzienności.

Dziękujemy organizatorom !!!

 

 

 

 

 

 

 

Plakat wyc. Trójmiasto

Czwartek 2 września – zwiedzaliśmy Sopot – polską wakacyjną stolicę lata i rozrywki. Był spacer sopockim deptakiem, Al. Bohaterów Monte Cassino (popularnym „Mońciakiem”),m.in Krzywy Dom, SPATiF i Plac Zdrojowy, w trakcie opowieść o Sopocie i jego życiu rozrywkowo turystycznym ze szczególnym uwzględnieniem czasu od po wojnie – aż po dziś dzień. Kontynuowanie spaceru w Parku J.G.Haffnera, następnie po koronie sopockiego molo z finalnie wejściem na najdłuższe drewniane molo w Europie

W piątek Gdynia  – rejs statkiem turystycznym po stoczni w Gdyni oraz porcie Marynarki Wojennej na Oksywiu.
Zwiedzanie centrum Gdyni m.in. Park Rady Europy, Skweru Kościuszki oraz Mola Południowego, opowieść o powstaniu najmłodszego oraz najnowocześniejszego dużego miasta w Polsce, zwiedzanie nabrzeża przy którym cumują ORP Błyskawica, Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Wejście do Akwarium Gdyńskiego..

Sobota to Gdańsk – spacer po Gdańsku – Szlakiem zabytków od początków średniowiecznego miasta po „złote czasy” renesansu i baroku – spacer oparty o trasę „Drogi Królewskiej”:

 • Brama Wyżna,
 • Katownia +Wieża Więzienna
 • Złota Brama i Dwór Bractwa św. Jerzego, Dom Uphagena –  Muzeum Wnętrz Mieszczańskich ,
 • Długi Targ, Ratusz, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa , Złota Kamienica, termometr Fahrenheita, Brama Zielona i Zielony Most, Długie Pobrzeże – zwiedzanie średniowiecznego portu ze słynnym Żurawiem, ul Mariacka z warsztatami bursztynniczymi, Kościół Mariacki  -największy na świecie kościół z cegły, Wielka Zbrojownia…
 • A potem  historia najnowsza Gdańska – od wybuchu II wojny po odzyskanie wolności i niepodległości. Na trasie – Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Kościół św.Brygida z Bursztynowym Ołtarzem , Pomnik Poległych Stoczniowców , historyczna Brama Stoczni nr 2 i sala BHP miejsce podpisania porozumień sierpniowych,
  Niedziela – Półwysep Westerplatte  następnie wizyta w Parku Oliwskim i katedrze w Oliwie
  Westerplatte, Wartowania nr 1, ruiny Koszar, pomnik Westerplatte ,wejściem na kopiec , spacer po nabrzeżu.
  Przejazd do Oliwy -udział we mszy o godzinie 13.oo, zwiedzanie Katedry w Oliwie-wysłuchanie krótkiego koncertu organowego, wyjazd na dworzec pkp

 

plener

Kilkudniowe spotkanie malarskie dla dorosłych –Oaza Leńcze 13-16.09.2021
Zajęcia z malarstwa artystycznego w nawiązaniu do konwencji pracowni otwartej.

1. Co robiliśmy:
Malowaliśmy co kto lubi lub czego chciał spróbować.
– Uczestnicy przyszli ze swoimi tematami lub korzystali z tematów, inspiracji  zaproponowanych przez instruktora.
– Kierunek malarstwa był dowolny, w zależności od upodobań: abstrakcja, pejzaż; martwa natura i inne.
– Technika: tempera, akryl,  (według uznania). Tworzyliśmy także szkice.
– Każdy uczestnik mógł liczyć na omówienie podejścia do tematu oraz na korekty w trakcie procesu twórczego, obejmującego wsparcie dotyczące technik, kompozycji i innych zagadnień pojawiających się w trakcie tworzenia oraz na temat przewodni.

Było pozytywne podejście i zapewniona miła atmosfera

2. Dla kogo:
– dla osób które chciały zacząć przygodę z malarstwem, ale nie wiedziały jak się do tego zabrać,
– dla osób, które malują, chcą się rozwijać, korzystać z pracowni, korekt, nowych inspiracji i atmosfery twórczej,
– dla osób, które chciały uwolnić swoje emocje i pokazać swój wewnętrzny świat przeżyć,
oraz
– dla każdego, kto chciał wejść w świat malarstwa a nie wiedział czy umie malować.

3. Szczegóły techniczne:

Dla każdego uczestnika zapewniliśmy podobrazia, farby i narzędzia a także korzystanie z arkuszy kartonu dużego formatu, tablic rysunkowych, sztalug, farb , pędzli, kubków i talerzyków.

 

 

 

Warsztaty patchworkowe

 

wARSZTATY CERAMICZNE I ARS RECYKLINGU

20210920_155208 20210920_155221 20210920_155501 20210920_155520

AEROBIC na basenie.

Warsztaty florystyczne

Warsztaty florystyczne

 

 

Ze względu na choroby aktorów Teatr Polski zamienił spektakl na May Day

zapr. teatr Zły

 

 

Plakat opera La Rondine

 

„La Rondine” G. Pucciniego na scenie Opery Śląskiej. Ma w sobie świeżość, lekkość i mimo że to opera, a nie operetka i kończy się oczywiście dramatycznie ma w sobie wiele radosnych, lirycznych i po prostu przyjemnych momentów. Spektakl zresztą, chociaż ostatecznie został zakwalifikowany jako opera, czerpie z operetki, a całość przypomina też wodewil i musical.

Zapraszamy seniorów na 2 wyprawy górskie

Poniżej kilka zdjęć z wyprawy na Błatnią.

Premiera spektaklu „Krum”

Tytułowy Krum wraca po z emigracji w Stanach Zjednoczonych do rodzinnego miasta, które – pomimo upływu lat – nie zmieniło się. „Zastaje ludzi pogrążonych w marazmie, uśpionych, marzących o nadaniu życiu kształtu i sensu, zanurzonych w egzystencji prowizorycznej, wypełnionej powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów” – przybliżył sztukę impresariat.

„Krum” izraelskiego dramaturga Hanocha Lewina jest – jak podała scena – „smutną komedia o strachu przed życiem, o niemożliwości zmiany, o marzeniach, które nigdy nie zostaną urzeczywistnione”. Z drugiej strony to opowieść o kruchości życia i o rozpaczliwym przywieraniu do niego, szukaniu miłości i wspólnoty.

Na scenie wystąpią Oriana Soika, Marta Gzowska-Sawicka, Anita Jancia-Prokopowicz, Piotr Gajos, Grzegorz Margas, Mateusz Wojtasiński, Jadwiga Grygierczyk, Grzegorz Sikora, Jagoda Krzywicka, Adam Myrczek, Przemysław Kosiński oraz Dariusz Bury.

Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Warsicka. Scenografię zaprojektowała Agata Skwarczyńska, a muzykę skomponował Karol Nepelski. Projekty kostiumów to dzieło Katarzyny Łozickiej-Matkowskiej, a choreografii Anita Wach.

SENIORZY !

Plakat opera Carmen

Zapraszamy na wycieczkę.

Wycieczka do Wrocławia

 

Zapraszamy do opery!!!!!

Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.    Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.