Cel projektu: celem projektu „BrygADA 60+” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, rozwijania wolontariatu oraz zwiększenie zainteresowania i zaangażowania w obszarze rynku pracy z regionu Podbeskidzia poprzez cykl różnorodnych działań, realizowanych w sposób partycypacyjny z uczestnikami w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2021r.
Realizowane działania:
Warsztaty kultywujące polską tradycję i kulturę ludową – warsztaty w Brennej i Jaworzynce,
Kreatywnie i artystycznie: szycie patchworków, warsztaty ceramiczne, plener malarski,
Sport i rekreacja: wycieczki turystyczno -krajoznawcze, wyjazdy do opery bytomskiej, wyjścia do teatru, aquaaerobic, zajecia nordic walking, wyprawy górskie z przewodnikiem,
Dla zdrowia: wykłady i warsztaty z zielarstwa,
Styl życia: wykłady nt. zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy,
Dom i ogród: warsztaty florystyczne,
Edukacja cyfrowa: obsługa komputera i smartfonu,
Spotkanie podsumowujące i warsztaty artystyczne.
Grupa docelowa:
Uczestnicy projektu – beneficjenci ostateczni: 50 osób w wieku 60 +. Charakterystyka seniorów: – wiek: 60–80 lat i więcej , miejsce zamieszkania: region Podbeskidzia i Śląska – osoby wykluczone, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w grupie 50 uczestników- 10 seniorów z niepełnosprawnością.
Efekty i produkty (rezultaty): Rezultaty zadania:
-8 bloków warsztatowych,-266 godzin warsztatowych,-2 wycieczki,-3 wyjazdy do opery,-2 wyjścia do Teatru Polskiego,-27 godzin aquaaerobiku,-72 godziny Nordic Walkingu,-2 wyprawy górskie,-1 spotkanie podsumowujące,-1 biuro projektu,-1 podstrona projektu
-45 seniorów u których nastąpi rozwój kompetencji społecznych poprzez realizację 8 działań merytorycznych,
-45 seniorów, którzy rozwiną swoją aktywność społeczną i edukacyjną poprzez udział w działaniach projektowych,
-40 seniorów ,którzy rozwiną swoje poczucie sprawstwa i partycypacji w procesach decyzyjnych, przedsięwzięciach rozwojowych
-8 działań merytorycznych realizowanych na rzecz wzrostu integracji wewnątrzpokoleniowej, zwiększenia aktywności seniorów
Zaproszenie na wycieczkę
Relacja z wycieczki 19.06.2021
Piękny, gorący sobotni dzień mieliśmy okazję spędzić w ciekawych miejscach, które znajdują się w okolicach Bielska-Białej.
Rano wyruszyliśmy do Goczałkowic-Zdroju, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, w którym promowana jest historia oraz lokalne dziedzictwo. Potem, spacerując ścieżkami parkowymi, zwiedziliśmy pięknie odnowiony dworzec kolejowy.
Następnie odbyliśmy krótki spacer nad zaporą przy Jeziorze Goczałkowickim. Jezioro to jest jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce, z bogatą ptasią fauną dookoła.
Jadąc na obiad do Zebrzydowic, po drodze widzieliśmy piękny zabytkowy rynek w Strumieniu.
Kolejnym przystankiem były Kończyce Małe, gdzie zobaczyliśmy „cieszyński Wawel” – gotycki zamek z XV wieku, który w XVI stuleciu został przebudowany w stylu renesansowym. Obecnie budowla reprezentuje styl francuskiego baroku.
Wokół zamku roztacza się malowniczy park ze stawem i drewnianymi mostami.
Przeszedłszy przez park, doszliśmy do kościoła Nawiedzenia NMP, gdzie najstarszym zabytkiem jest XVI-wieczny obraz Madonny z kwiatem mlecza.
Przedostatnim przystankiem w naszej wycieczce były Kończyce Wielkie, a tam drewniany kościół św.Michała Archanioła z XVIII wieku i okazały pałac.
Na koniec zaczerpnęliśmy leczniczego powietrza w tężniach solankowych w Dębowcu.
Dziękujemy za udany wspólny dzień.
Zaproszenie na warsztaty w Brennej
Pani Małgosia napisała tak:
Brenna 2021
Ostatnio przebywaliśmy długo w domach zamknięci i uwięzieni.
Strachem zmrożeni, przed ogniskami szalejącej pandemii.
Więc każdy z nas na pewno ogromnie i szczerze sie ucieszył.
Możliwością opuszczenia nareszcie tych domowych pieleszy.
Trafiliśmy z „Adą” do Brennej ośrodka Dolina Leśnicy.
Przepięknej nie skażonej paniką miejską beskidzkiej okolicy.
Tu powietrze jest czyste, zapachem ziół i zdrowia nasycone.
Tu szum potoku uspokoi nasze nerwy bardzo postrzępione.
Tu ptaszki obudzą Cię ze snu głębokiego porannym trelem.
Tu rozmowy w sprawdzonym gronie napełnią serca weselem.
Tu przypomnisz sobie i zaśpiewasz piosenki dawno zapomniane.
Tu odmłodz\isz się na nowo z grającym skoczne melodie panem.
Tu znajdziesz zagubioną gdzieś radość i chwile przepełnione beztroską.
Rozświetlajace Twoją buzię, przepełnioną ostatnimi wydarzeniami troską.
Zaproszenie na warsztatyw Jaworzynce
JAWORZYNKA 27-31.07.2021 –
– to pobyt połączony z poznawaniem kultury regionu Trójstyku.
W tych kilku dniach przeżyliśmy prawdziwe spotkanie z folklorem Trójstyku.Dominowałą oczywiście przyroda, wspaniałe krajobrazy, świeżość otoczenia, kwiaty i wszechobecne barwne kapliczki przydrożne.
Głównym naszym celem były jednak warsztaty i spotkaniaz twórcami ludowymi, z ciekawymi osobami o wyjątkowych talentach :
– spotkanie w pracowni rzeźby w drewnie pana Pawła Jałowiczor. Rzeźby pana Pawła są ,,góralskie” czyli mają duszę, są związane z ludźmi tam mieszkającymi, są bardzo znane i stanowią wyposażen wielu kościołów. Było dużo opowiadania i pytań, nasze próby pracy dłutem w drewnie lipowym oraz śpiewanie! Okazało się, że żona pana Pawła pięknie gra na heligonce.Na koniec niespodzianka – poczęstunek kołaczem z porzeczkami, upieczony specjalnie dla nas przez żonę pana Pawła.
– warsztaty heklowania i prezentacja wyrobów koronczarskich. Pani Lucyna Ligocka-Kohut oraz panie z Fundacji Koronki Koniakowskie przyjechały do nas, dały naszym seniorkom nici i szydełka … i do roboty! Efekty były co prawda różne, ale ,,śpiewć każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”. Trzeba tutaj wspomnieć, że Fundacja przygotowuje swoją kolekcję na tegoroczną Wystawę Światową EXPO w Dubaju, a pani Lucyna jest Ambasadorką tego wydarzenia.
– Muzeum Regionalne ,,Na Grapie” w Istebnej to mini skansen, to miejsce pełne wspomnień o życiu naszych przodków, o ich domostwach, uprawach, hodowlach, narzędziach pracy i sposobie życia, bardzo ciekawie opowiadane przez panią Teresę Rucką. Uczestniczyliśmy w pokazie i próbowaliśmy plecenia koszyków z panem Janem Zogatą, którego wyroby są unikatowe, bo plecione z korzeni i łyka świerkowego. Za to trwałość tych wyrobów to 300 lat ! Na koniec czekała na nas herbata z przydomowych zielin, no i oczywiście owocowy kołacz.
– wieczorne spotkanie i warsztaty z kapelą góralską pana Janca Macoszka. To było nie tylko śpiewanie, tańczenie i gawędy, ale poznawanie dawnych instrumentów i próby grania na nich, oraz wyrób masła przez naszych ochotników z degustacją chleba posmarowanego tymże masłem. Pychotka.
Bogate to były dni, nasza wspólnota znowu wróciła pełna zdrowia i zapału do czekającej codzienności.
Dziękujemy organizatorom !!!
Czwartek 2 września – zwiedzaliśmy Sopot – polską wakacyjną stolicę lata i rozrywki. Był spacer sopockim deptakiem, Al. Bohaterów Monte Cassino (popularnym „Mońciakiem”),m.in Krzywy Dom, SPATiF i Plac Zdrojowy, w trakcie opowieść o Sopocie i jego życiu rozrywkowo turystycznym ze szczególnym uwzględnieniem czasu od po wojnie – aż po dziś dzień. Kontynuowanie spaceru w Parku J.G.Haffnera, następnie po koronie sopockiego molo z finalnie wejściem na najdłuższe drewniane molo w Europie
W piątek Gdynia – rejs statkiem turystycznym po stoczni w Gdyni oraz porcie Marynarki Wojennej na Oksywiu.
Zwiedzanie centrum Gdyni m.in. Park Rady Europy, Skweru Kościuszki oraz Mola Południowego, opowieść o powstaniu najmłodszego oraz najnowocześniejszego dużego miasta w Polsce, zwiedzanie nabrzeża przy którym cumują ORP Błyskawica, Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Wejście do Akwarium Gdyńskiego..
Sobota to Gdańsk – spacer po Gdańsku – Szlakiem zabytków od początków średniowiecznego miasta po „złote czasy” renesansu i baroku – spacer oparty o trasę „Drogi Królewskiej”:
- Brama Wyżna,
- Katownia +Wieża Więzienna
- Złota Brama i Dwór Bractwa św. Jerzego, Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich ,
- Długi Targ, Ratusz, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa , Złota Kamienica, termometr Fahrenheita, Brama Zielona i Zielony Most, Długie Pobrzeże – zwiedzanie średniowiecznego portu ze słynnym Żurawiem, ul Mariacka z warsztatami bursztynniczymi, Kościół Mariacki -największy na świecie kościół z cegły, Wielka Zbrojownia…
- A potem historia najnowsza Gdańska – od wybuchu II wojny po odzyskanie wolności i niepodległości. Na trasie – Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Kościół św.Brygida z Bursztynowym Ołtarzem , Pomnik Poległych Stoczniowców , historyczna Brama Stoczni nr 2 i sala BHP miejsce podpisania porozumień sierpniowych,
Niedziela – Półwysep Westerplatte następnie wizyta w Parku Oliwskim i katedrze w Oliwie
Westerplatte, Wartowania nr 1, ruiny Koszar, pomnik Westerplatte ,wejściem na kopiec , spacer po nabrzeżu.
Przejazd do Oliwy -udział we mszy o godzinie 13.oo, zwiedzanie Katedry w Oliwie-wysłuchanie krótkiego koncertu organowego, wyjazd na dworzec pkp
Kilkudniowe spotkanie malarskie dla dorosłych –Oaza Leńcze 13-16.09.2021
Zajęcia z malarstwa artystycznego w nawiązaniu do konwencji pracowni otwartej.
1. Co robiliśmy:
Malowaliśmy co kto lubi lub czego chciał spróbować.
– Uczestnicy przyszli ze swoimi tematami lub korzystali z tematów, inspiracji zaproponowanych przez instruktora.
– Kierunek malarstwa był dowolny, w zależności od upodobań: abstrakcja, pejzaż; martwa natura i inne.
– Technika: tempera, akryl, (według uznania). Tworzyliśmy także szkice.
– Każdy uczestnik mógł liczyć na omówienie podejścia do tematu oraz na korekty w trakcie procesu twórczego, obejmującego wsparcie dotyczące technik, kompozycji i innych zagadnień pojawiających się w trakcie tworzenia oraz na temat przewodni.
Było pozytywne podejście i zapewniona miła atmosfera
2. Dla kogo:
– dla osób które chciały zacząć przygodę z malarstwem, ale nie wiedziały jak się do tego zabrać,
– dla osób, które malują, chcą się rozwijać, korzystać z pracowni, korekt, nowych inspiracji i atmosfery twórczej,
– dla osób, które chciały uwolnić swoje emocje i pokazać swój wewnętrzny świat przeżyć,
oraz
– dla każdego, kto chciał wejść w świat malarstwa a nie wiedział czy umie malować.
3. Szczegóły techniczne:
Dla każdego uczestnika zapewniliśmy podobrazia, farby i narzędzia a także korzystanie z arkuszy kartonu dużego formatu, tablic rysunkowych, sztalug, farb , pędzli, kubków i talerzyków.
Zajęcia z Nordic Walking.
Pogoda sprzyja aktywności,seniorzy korzystają z jesiennego słońca.
Zapraszamy na warsztaty!
AEROBIC na basenie.
Warsztaty florystyczne
Twórcza praca podczas tworzenia ogrodu w słoju.
Ze względu na choroby aktorów Teatr Polski zamienił spektakl na May Day
„La Rondine” G. Pucciniego na scenie Opery Śląskiej. Ma w sobie świeżość, lekkość i mimo że to opera, a nie operetka i kończy się oczywiście dramatycznie ma w sobie wiele radosnych, lirycznych i po prostu przyjemnych momentów. Spektakl zresztą, chociaż ostatecznie został zakwalifikowany jako opera, czerpie z operetki, a całość przypomina też wodewil i musical.
Poniżej kilka zdjęć z wyprawy na Błatnią.
Rycerka Górna , 19.10.2021r.
Wędrowanie w góry
Zmęczone mamy idą w góry
Nabrały głęboki oddech który
Przy Przewodnika czujności
Przynosi im góry radości
Jesień wszystko kolorami ubarwiła
Bendoszka widokami zachwyciła
Jak dobrze jest wędrować w grupie
Pogadać przyjaźnie przy zupie
Dziękujemy Stasiu za te chwile oddechu
Za ten czas pełen szczerego uśmiechu
Za te godziny pełne miłych wspomnień
Ofiarowany czas zapalił w nas płomień/Z.P/
Premiera spektaklu „Krum”
Tytułowy Krum wraca po z emigracji w Stanach Zjednoczonych do rodzinnego miasta, które – pomimo upływu lat – nie zmieniło się. „Zastaje ludzi pogrążonych w marazmie, uśpionych, marzących o nadaniu życiu kształtu i sensu, zanurzonych w egzystencji prowizorycznej, wypełnionej powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów” – przybliżył sztukę impresariat.
„Krum” izraelskiego dramaturga Hanocha Lewina jest – jak podała scena – „smutną komedia o strachu przed życiem, o niemożliwości zmiany, o marzeniach, które nigdy nie zostaną urzeczywistnione”. Z drugiej strony to opowieść o kruchości życia i o rozpaczliwym przywieraniu do niego, szukaniu miłości i wspólnoty.
Na scenie wystąpią Oriana Soika, Marta Gzowska-Sawicka, Anita Jancia-Prokopowicz, Piotr Gajos, Grzegorz Margas, Mateusz Wojtasiński, Jadwiga Grygierczyk, Grzegorz Sikora, Jagoda Krzywicka, Adam Myrczek, Przemysław Kosiński oraz Dariusz Bury.
Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Warsicka. Scenografię zaprojektowała Agata Skwarczyńska, a muzykę skomponował Karol Nepelski. Projekty kostiumów to dzieło Katarzyny Łozickiej-Matkowskiej, a choreografii Anita Wach.
Zapraszamy na wycieczkę.
Relacja fotograficzna z wycieczki edukacyjno-turystycznej do Wrocławia.
Zapraszamy do opery!!!!!
Kochani ,serdecznie zapraszamy!!!!!
Mikołaj u Seniorów!
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
I każdy Senior prezent dostanie”
Wiele działo się w ostatnich dniach . Seniorzy, przekonali się, że święty Mikołaj odwiedza nie tylko dzieci.
Na spotkaniu podsumowującym w dniach 4 i 5 grudnia, do grzecznych Seniorów, wraz ze swoją świtą przybył Święty Mikołaj. Dla każdego miał dobre słowo i upominek, piękne zdjęcia . Niby drobna rzecz, a cieszy każdego, niezależnie od wieku.
W wesołej atmosferze, snując plany na przyszły rok, Seniorzy miło spędzili te dni.