AKTYWNI+ 2021

plakat_budzet_panstwa_420x297

 

Cel projektu: celem projektu „BrygADA 60+” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, rozwijania wolontariatu oraz zwiększenie zainteresowania i zaangażowania w obszarze rynku pracy z regionu Podbeskidzia poprzez cykl różnorodnych działań, realizowanych w sposób partycypacyjny z uczestnikami w okresie od          1 maja do 31 grudnia 2021r.

Realizowane działania:

Warsztaty kultywujące polską tradycję i kulturę ludową – warsztaty w Brennej i Jaworzynce,

Kreatywnie i artystycznie: szycie patchworków, warsztaty ceramiczne, plener malarski,

Sport i rekreacja:  wycieczki turystyczno -krajoznawcze, wyjazdy do opery bytomskiej, wyjścia do teatru, aquaaerobic, zajecia nordic walking, wyprawy górskie z przewodnikiem,

Dla zdrowia: wykłady i warsztaty z zielarstwa,

Styl życia: wykłady nt. zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy,

Dom i ogród: warsztaty florystyczne,

Edukacja cyfrowa: obsługa komputera i smartfonu,

Spotkanie podsumowujące i warsztaty artystyczne.

Grupa docelowa:

Uczestnicy projektu – beneficjenci ostateczni: 50 osób w wieku 60 +. Charakterystyka seniorów: – wiek: 60–80 lat i więcej , miejsce zamieszkania: region Podbeskidzia i Śląska – osoby wykluczone, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w grupie 50 uczestników- 10 seniorów z niepełnosprawnością.

Efekty i produkty (rezultaty): Rezultaty zadania:

-8 bloków warsztatowych,-266 godzin warsztatowych,-2 wycieczki,-3 wyjazdy do opery,-2 wyjścia do Teatru Polskiego,-27 godzin aquaaerobiku,-72 godziny Nordic Walkingu,-2 wyprawy górskie,-1 spotkanie podsumowujące,-1 biuro projektu,-1 podstrona projektu

-45 seniorów u których nastąpi rozwój kompetencji społecznych poprzez realizację 8 działań merytorycznych,

-45 seniorów, którzy rozwiną swoją aktywność społeczną i edukacyjną poprzez udział w działaniach projektowych,

-40 seniorów ,którzy rozwiną swoje poczucie sprawstwa i partycypacji w procesach decyzyjnych, przedsięwzięciach rozwojowych

-8 działań merytorycznych realizowanych na rzecz wzrostu integracji wewnątrzpokoleniowej, zwiększenia aktywności seniorów

 

Zaproszenie na wycieczkę

zapr. wyc.

Relacja z wycieczki 19.06.2021

Piękny, gorący sobotni dzień mieliśmy okazję spędzić w ciekawych miejscach, które znajdują się w okolicach Bielska-Białej.

Rano wyruszyliśmy do Goczałkowic-Zdroju, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, w którym promowana jest historia oraz lokalne dziedzictwo. Potem, spacerując ścieżkami parkowymi, zwiedziliśmy pięknie odnowiony dworzec kolejowy.

Następnie odbyliśmy krótki spacer nad zaporą przy Jeziorze Goczałkowickim. Jezioro to jest jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce, z bogatą ptasią fauną dookoła.

Jadąc na obiad do Zebrzydowic, po drodze widzieliśmy piękny zabytkowy rynek w Strumieniu.

Kolejnym przystankiem były Kończyce Małe, gdzie zobaczyliśmy „cieszyński Wawel” – gotycki zamek z XV wieku, który w XVI stuleciu został przebudowany w stylu renesansowym. Obecnie budowla reprezentuje styl francuskiego baroku.

Wokół zamku roztacza się malowniczy park ze stawem i drewnianymi mostami.

Przeszedłszy przez park, doszliśmy do kościoła Nawiedzenia NMP, gdzie najstarszym zabytkiem jest XVI-wieczny obraz Madonny z kwiatem mlecza.

Przedostatnim przystankiem w naszej wycieczce były Kończyce Wielkie, a tam drewniany kościół św.Michała Archanioła z XVIII wieku i okazały pałac.

Na koniec zaczerpnęliśmy leczniczego powietrza w tężniach solankowych w Dębowcu.

Dziękujemy za udany wspólny dzień.

 

 

Zaproszenie na warsztaty w Brennej

Plakat Brennna 21

Pani Małgosia napisała tak:

Brenna 2021

Ostatnio przebywaliśmy długo w domach zamknięci i uwięzieni.

Strachem zmrożeni, przed ogniskami szalejącej pandemii.

Więc każdy z nas na pewno ogromnie i szczerze sie ucieszył.

Możliwością opuszczenia nareszcie tych domowych pieleszy.

Trafiliśmy z „Adą” do Brennej ośrodka Dolina Leśnicy.

Przepięknej nie skażonej paniką miejską beskidzkiej okolicy.

Tu powietrze jest czyste, zapachem ziół i zdrowia nasycone.

Tu szum potoku uspokoi nasze nerwy bardzo postrzępione.

Tu ptaszki obudzą Cię ze snu głębokiego porannym trelem.

Tu rozmowy w sprawdzonym gronie napełnią serca weselem.

Tu przypomnisz sobie i zaśpiewasz piosenki dawno zapomniane.

Tu odmłodz\isz się na nowo z grającym skoczne melodie panem.

Tu znajdziesz zagubioną gdzieś radość i chwile przepełnione beztroską.

Rozświetlajace Twoją buzię, przepełnioną ostatnimi wydarzeniami troską.

 

 

 

 

Zaproszenie na warsztatyw Jaworzynce

Plakat Jaworzynka

JAWORZYNKA 27-31.07.2021 –

– to pobyt połączony z poznawaniem kultury regionu Trójstyku.

 

W tych kilku dniach przeżyliśmy prawdziwe spotkanie z folklorem Trójstyku.Dominowałą oczywiście przyroda, wspaniałe krajobrazy, świeżość otoczenia, kwiaty i wszechobecne barwne kapliczki przydrożne.

Głównym naszym celem były jednak warsztaty i spotkaniaz twórcami ludowymi, z ciekawymi osobami o wyjątkowych talentach :

– spotkanie w pracowni rzeźby w drewnie pana Pawła Jałowiczor. Rzeźby pana Pawła są ,,góralskie” czyli mają duszę, są związane z ludźmi tam mieszkającymi, są bardzo znane i stanowią wyposażen wielu kościołów. Było dużo opowiadania i pytań, nasze próby  pracy dłutem w drewnie lipowym  oraz śpiewanie! Okazało się, że żona pana Pawła pięknie gra na heligonce.Na koniec niespodzianka – poczęstunek kołaczem z porzeczkami, upieczony specjalnie dla nas przez żonę pana Pawła.

– warsztaty heklowania i prezentacja wyrobów koronczarskich. Pani Lucyna Ligocka-Kohut oraz panie z Fundacji Koronki Koniakowskie przyjechały do nas, dały naszym seniorkom nici i szydełka … i do roboty! Efekty były co prawda różne, ale ,,śpiewć każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”. Trzeba tutaj wspomnieć, że Fundacja przygotowuje swoją kolekcję na tegoroczną Wystawę Światową EXPO w Dubaju, a pani Lucyna jest Ambasadorką tego wydarzenia.

–  Muzeum Regionalne ,,Na Grapie” w Istebnej to mini skansen, to miejsce pełne wspomnień o życiu naszych przodków, o ich domostwach, uprawach, hodowlach, narzędziach pracy i sposobie życia, bardzo ciekawie opowiadane przez panią Teresę Rucką. Uczestniczyliśmy w pokazie i próbowaliśmy plecenia koszyków z panem Janem Zogatą, którego wyroby są unikatowe, bo plecione z korzeni i łyka świerkowego. Za to trwałość tych wyrobów to 300 lat ! Na koniec czekała na nas herbata z przydomowych zielin, no i oczywiście owocowy kołacz.

– wieczorne spotkanie i warsztaty z kapelą góralską pana Janca Macoszka. To było nie tylko śpiewanie, tańczenie i gawędy, ale poznawanie dawnych instrumentów i próby grania na nich, oraz wyrób masła przez naszych ochotników z degustacją chleba posmarowanego tymże masłem. Pychotka.

Bogate to były dni, nasza wspólnota znowu wróciła pełna zdrowia i zapału do czekającej codzienności.

Dziękujemy organizatorom !!!

 

 

 

 

 

 

 

Plakat wyc. Trójmiasto

Czwartek 2 września – zwiedzaliśmy Sopot – polską wakacyjną stolicę lata i rozrywki. Był spacer sopockim deptakiem, Al. Bohaterów Monte Cassino (popularnym „Mońciakiem”),m.in Krzywy Dom, SPATiF i Plac Zdrojowy, w trakcie opowieść o Sopocie i jego życiu rozrywkowo turystycznym ze szczególnym uwzględnieniem czasu od po wojnie – aż po dziś dzień. Kontynuowanie spaceru w Parku J.G.Haffnera, następnie po koronie sopockiego molo z finalnie wejściem na najdłuższe drewniane molo w Europie

W piątek Gdynia  – rejs statkiem turystycznym po stoczni w Gdyni oraz porcie Marynarki Wojennej na Oksywiu.
Zwiedzanie centrum Gdyni m.in. Park Rady Europy, Skweru Kościuszki oraz Mola Południowego, opowieść o powstaniu najmłodszego oraz najnowocześniejszego dużego miasta w Polsce, zwiedzanie nabrzeża przy którym cumują ORP Błyskawica, Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Wejście do Akwarium Gdyńskiego..

Sobota to Gdańsk – spacer po Gdańsku – Szlakiem zabytków od początków średniowiecznego miasta po „złote czasy” renesansu i baroku – spacer oparty o trasę „Drogi Królewskiej”:

 • Brama Wyżna,
 • Katownia +Wieża Więzienna
 • Złota Brama i Dwór Bractwa św. Jerzego, Dom Uphagena –  Muzeum Wnętrz Mieszczańskich ,
 • Długi Targ, Ratusz, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa , Złota Kamienica, termometr Fahrenheita, Brama Zielona i Zielony Most, Długie Pobrzeże – zwiedzanie średniowiecznego portu ze słynnym Żurawiem, ul Mariacka z warsztatami bursztynniczymi, Kościół Mariacki  -największy na świecie kościół z cegły, Wielka Zbrojownia…
 • A potem  historia najnowsza Gdańska – od wybuchu II wojny po odzyskanie wolności i niepodległości. Na trasie – Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Kościół św.Brygida z Bursztynowym Ołtarzem , Pomnik Poległych Stoczniowców , historyczna Brama Stoczni nr 2 i sala BHP miejsce podpisania porozumień sierpniowych,
  Niedziela – Półwysep Westerplatte  następnie wizyta w Parku Oliwskim i katedrze w Oliwie
  Westerplatte, Wartowania nr 1, ruiny Koszar, pomnik Westerplatte ,wejściem na kopiec , spacer po nabrzeżu.
  Przejazd do Oliwy -udział we mszy o godzinie 13.oo, zwiedzanie Katedry w Oliwie-wysłuchanie krótkiego koncertu organowego, wyjazd na dworzec pkp

 

plener

Kilkudniowe spotkanie malarskie dla dorosłych –Oaza Leńcze 13-16.09.2021
Zajęcia z malarstwa artystycznego w nawiązaniu do konwencji pracowni otwartej.

1. Co robiliśmy:
Malowaliśmy co kto lubi lub czego chciał spróbować.
– Uczestnicy przyszli ze swoimi tematami lub korzystali z tematów, inspiracji  zaproponowanych przez instruktora.
– Kierunek malarstwa był dowolny, w zależności od upodobań: abstrakcja, pejzaż; martwa natura i inne.
– Technika: tempera, akryl,  (według uznania). Tworzyliśmy także szkice.
– Każdy uczestnik mógł liczyć na omówienie podejścia do tematu oraz na korekty w trakcie procesu twórczego, obejmującego wsparcie dotyczące technik, kompozycji i innych zagadnień pojawiających się w trakcie tworzenia oraz na temat przewodni.

Było pozytywne podejście i zapewniona miła atmosfera

2. Dla kogo:
– dla osób które chciały zacząć przygodę z malarstwem, ale nie wiedziały jak się do tego zabrać,
– dla osób, które malują, chcą się rozwijać, korzystać z pracowni, korekt, nowych inspiracji i atmosfery twórczej,
– dla osób, które chciały uwolnić swoje emocje i pokazać swój wewnętrzny świat przeżyć,
oraz
– dla każdego, kto chciał wejść w świat malarstwa a nie wiedział czy umie malować.

3. Szczegóły techniczne:

Dla każdego uczestnika zapewniliśmy podobrazia, farby i narzędzia a także korzystanie z arkuszy kartonu dużego formatu, tablic rysunkowych, sztalug, farb , pędzli, kubków i talerzyków.

 

Zajęcia z Nordic Walking.

Pogoda sprzyja aktywności,seniorzy korzystają z jesiennego słońca.

 

Warsztaty patchworkowe

 

 

 

 

IMG_3327   IMG_3364 IMG_3367

 

wARSZTATY CERAMICZNE I ARS RECYKLINGU

20210920_155208 20210920_155221 20210920_155501 20210920_155520 IMG_3289 IMG_3290

Zapraszamy na warsztaty!

Niebieski Biuro Biurko Gratulacje Plakat1

IMG_3356 IMG_3357 IMG_3358 IMG_3359 IMG_3360 IMG_3362 IMG_3363

AEROBIC na basenie.

Warsztaty florystyczne

Warsztaty florystyczne

Twórcza praca podczas tworzenia ogrodu w słoju.

IMG_20211025_105556

 

Ze względu na choroby aktorów Teatr Polski zamienił spektakl na May Day

zapr. teatr Zły

 

 

Plakat opera La Rondine

 

„La Rondine” G. Pucciniego na scenie Opery Śląskiej. Ma w sobie świeżość, lekkość i mimo że to opera, a nie operetka i kończy się oczywiście dramatycznie ma w sobie wiele radosnych, lirycznych i po prostu przyjemnych momentów. Spektakl zresztą, chociaż ostatecznie został zakwalifikowany jako opera, czerpie z operetki, a całość przypomina też wodewil i musical.

Zapraszamy seniorów na 2 wyprawy górskie

Poniżej kilka zdjęć z wyprawy na Błatnią.

Rycerka Górna , 19.10.2021r.

Wędrowanie w góry

Zmęczone mamy idą w góry

Nabrały  głęboki oddech który

Przy Przewodnika czujności

Przynosi im góry radości

 

Jesień wszystko kolorami ubarwiła

Bendoszka  widokami zachwyciła

Jak dobrze jest wędrować w grupie

Pogadać  przyjaźnie przy zupie

 

Dziękujemy Stasiu za te chwile oddechu

Za ten czas pełen szczerego uśmiechu

Za te godziny pełne miłych wspomnień

Ofiarowany czas zapalił w nas płomień/Z.P/

Premiera spektaklu „Krum”

Tytułowy Krum wraca po z emigracji w Stanach Zjednoczonych do rodzinnego miasta, które – pomimo upływu lat – nie zmieniło się. „Zastaje ludzi pogrążonych w marazmie, uśpionych, marzących o nadaniu życiu kształtu i sensu, zanurzonych w egzystencji prowizorycznej, wypełnionej powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów” – przybliżył sztukę impresariat.

„Krum” izraelskiego dramaturga Hanocha Lewina jest – jak podała scena – „smutną komedia o strachu przed życiem, o niemożliwości zmiany, o marzeniach, które nigdy nie zostaną urzeczywistnione”. Z drugiej strony to opowieść o kruchości życia i o rozpaczliwym przywieraniu do niego, szukaniu miłości i wspólnoty.

Na scenie wystąpią Oriana Soika, Marta Gzowska-Sawicka, Anita Jancia-Prokopowicz, Piotr Gajos, Grzegorz Margas, Mateusz Wojtasiński, Jadwiga Grygierczyk, Grzegorz Sikora, Jagoda Krzywicka, Adam Myrczek, Przemysław Kosiński oraz Dariusz Bury.

Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Warsicka. Scenografię zaprojektowała Agata Skwarczyńska, a muzykę skomponował Karol Nepelski. Projekty kostiumów to dzieło Katarzyny Łozickiej-Matkowskiej, a choreografii Anita Wach.

SENIORZY !

Plakat opera Carmen

Zapraszamy na wycieczkę.

Wycieczka do Wrocławia

Relacja fotograficzna z wycieczki edukacyjno-turystycznej do Wrocławia.

Zapraszamy do opery!!!!!

Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.    Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

29.10.2021 godz. 1000 05.11.2021 godz. 1000

 

IMG_3316 IMG_3315 IMG_3314

Kochani ,serdecznie zapraszamy!!!!!

Drodzy seniorzy, zapraszamy

Mikołaj u Seniorów!

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie,

I każdy Senior prezent dostanie”

Wiele działo się w ostatnich dniach . Seniorzy, przekonali się, że święty Mikołaj odwiedza nie tylko dzieci.

Na spotkaniu podsumowującym w dniach 4 i 5 grudnia, do grzecznych Seniorów, wraz ze swoją świtą przybył Święty Mikołaj. Dla każdego miał dobre słowo i upominek, piękne zdjęcia . Niby drobna rzecz, a cieszy każdego, niezależnie od wieku.

W wesołej atmosferze, snując plany na przyszły rok, Seniorzy miło spędzili te dni.