AKTYWNI+ 2021

plakat_budzet_panstwa_420x297

 

Cel projektu: celem projektu „BrygADA 60+” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, rozwijania wolontariatu oraz zwiększenie zainteresowania i zaangażowania w obszarze rynku pracy z regionu Podbeskidzia poprzez cykl różnorodnych działań, realizowanych w sposób partycypacyjny z uczestnikami w okresie od          1 maja do 31 grudnia 2021r.

Realizowane działania:

Warsztaty kultywujące polską tradycję i kulturę ludową – warsztaty w Brennej i Jaworzynce,

Kreatywnie i artystycznie: szycie patchworków, warsztaty ceramiczne, plener malarski,

Sport i rekreacja:  wycieczki turystyczno -krajoznawcze, wyjazdy do opery bytomskiej, wyjścia do teatru, aquaaerobic, zajecia nordic walking, wyprawy górskie z przewodnikiem,

Dla zdrowia: wykłady i warsztaty z zielarstwa,

Styl życia: wykłady nt. zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy,

Dom i ogród: warsztaty florystyczne,

Edukacja cyfrowa: obsługa komputera i smartfonu,

Spotkanie podsumowujące i warsztaty artystyczne.

Grupa docelowa:

Uczestnicy projektu – beneficjenci ostateczni: 50 osób w wieku 60 +. Charakterystyka seniorów: – wiek: 60–80 lat i więcej , miejsce zamieszkania: region Podbeskidzia i Śląska – osoby wykluczone, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w grupie 50 uczestników- 10 seniorów z niepełnosprawnością.

Efekty i produkty (rezultaty): Rezultaty zadania:

-8 bloków warsztatowych,-266 godzin warsztatowych,-2 wycieczki,-3 wyjazdy do opery,-2 wyjścia do Teatru Polskiego,-27 godzin aquaaerobiku,-72 godziny Nordic Walkingu,-2 wyprawy górskie,-1 spotkanie podsumowujące,-1 biuro projektu,-1 podstrona projektu

-45 seniorów u których nastąpi rozwój kompetencji społecznych poprzez realizację 8 działań merytorycznych,

-45 seniorów, którzy rozwiną swoją aktywność społeczną i edukacyjną poprzez udział w działaniach projektowych,

-40 seniorów ,którzy rozwiną swoje poczucie sprawstwa i partycypacji w procesach decyzyjnych, przedsięwzięciach rozwojowych

-8 działań merytorycznych realizowanych na rzecz wzrostu integracji wewnątrzpokoleniowej, zwiększenia aktywności seniorów

 

Zaproszenie na wycieczkę

zapr. wyc.

Zaproszenie na warsztaty w Brennej

Plakat Brennna 21

Pani Małgosia napisała tak:

Brenna 2021

Ostatnio przebywaliśmy długo w domach zamknięci i uwięzieni.

Strachem zmrożeni, przed ogniskami szalejącej pandemii.

Więc każdy z nas na pewno ogromnie i szczerze sie ucieszył.

Możliwością opuszczenia nareszcie tych domowych pieleszy.

Trafiliśmy z „Adą” do Brennej ośrodka Dolina Leśnicy.

Przepięknej nie skażonej paniką miejską beskidzkiej okolicy.

Tu powietrze jest czyste, zapachem ziół i zdrowia nasycone.

Tu szum potoku uspokoi nasze nerwy bardzo postrzępione.

Tu ptaszki obudzą Cię ze snu głębokiego porannym trelem.

Tu rozmowy w sprawdzonym gronie napełnią serca weselem.

Tu przypomnisz sobie i zaśpiewasz piosenki dawno zapomniane.

Tu odmłodz\isz się na nowo z grającym skoczne melodie panem.

Tu znajdziesz zagubioną gdzieś radość i chwile przepełnione beztroską.

Rozświetlajace Twoją buzię, przepełnioną ostatnimi wydarzeniami troską.

 

 

 

 

Zaproszenie na warsztatyw Jaworzynce

Plakat Jaworzynka

JAWORZYNKA 27-31.07.2021 –

– to pobyt połączony z poznawaniem kultury regionu Trójstyku.

 

W tych kilku dniach przeżyliśmy prawdziwe spotkanie z folklorem Trójstyku.Dominowałą oczywiście przyroda, wspaniałe krajobrazy, świeżość otoczenia, kwiaty i wszechobecne barwne kapliczki przydrożne.

Głównym naszym celem były jednak warsztaty i spotkaniaz twórcami ludowymi, z ciekawymi osobami o wyjątkowych talentach :

– spotkanie w pracowni rzeźby w drewnie pana Pawła Jałowiczor. Rzeźby pana Pawła są ,,góralskie” czyli mają duszę, są związane z ludźmi tam mieszkającymi, są bardzo znane i stanowią wyposażen wielu kościołów. Było dużo opowiadania i pytań, nasze próby  pracy dłutem w drewnie lipowym  oraz śpiewanie! Okazało się, że żona pana Pawła pięknie gra na heligonce.Na koniec niespodzianka – poczęstunek kołaczem z porzeczkami, upieczony specjalnie dla nas przez żonę pana Pawła.

– warsztaty heklowania i prezentacja wyrobów koronczarskich. Pani Lucyna Ligocka-Kohut oraz panie z Fundacji Koronki Koniakowskie przyjechały do nas, dały naszym seniorkom nici i szydełka … i do roboty! Efekty były co prawda różne, ale ,,śpiewć każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”. Trzeba tutaj wspomnieć, że Fundacja przygotowuje swoją kolekcję na tegoroczną Wystawę Światową EXPO w Dubaju, a pani Lucyna jest Ambasadorką tego wydarzenia.

–  Muzeum Regionalne ,,Na Grapie” w Istebnej to mini skansen, to miejsce pełne wspomnień o życiu naszych przodków, o ich domostwach, uprawach, hodowlach, narzędziach pracy i sposobie życia, bardzo ciekawie opowiadane przez panią Teresę Rucką. Uczestniczyliśmy w pokazie i próbowaliśmy plecenia koszyków z panem Janem Zogatą, którego wyroby są unikatowe, bo plecione z korzeni i łyka świerkowego. Za to trwałość tych wyrobów to 300 lat ! Na koniec czekała na nas herbata z przydomowych zielin, no i oczywiście owocowy kołacz.

– wieczorne spotkanie i warsztaty z kapelą góralską pana Janca Macoszka. To było nie tylko śpiewanie, tańczenie i gawędy, ale poznawanie dawnych instrumentów i próby grania na nich, oraz wyrób masła przez naszych ochotników z degustacją chleba posmarowanego tymże masłem. Pychotka.

Bogate to były dni, nasza wspólnota znowu wróciła pełna zdrowia i zapału do czekającej codzienności.

Dziękujemy organizatorom !!!

 

 

 

 

 

 

 

Plakat wyc. Trójmiasto

 

 

 

plener